Morawiecki: Oczekujemy przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy
Polska przedłożyła Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z terminami; oczekujemy, że zgodnie z regulaminem, który Komisja Europejska opracowała, zostanie on przyjęty - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jeśli wobec Polski będzie stosowana próba szantażu finansowego, będziemy w sposób kreatywny reagować - dodał.
„Polska przedłożyła Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z terminami, został on zatwierdzony od strony technicznej również zgodnie z terminami. Oczekujemy teraz, że zgodnie z regulaminem, który Komisja (Europejska) sama opracowała, zostanie on przyjęty” – powiedział Morawiecki we wtorek TVP Info.
„Jeżeli wobec Polski będzie stosowana próba szantażu finansowego, będziemy starali się w sposób kreatywny reagować i bardzo elastyczny, żeby poszczególne projekty nie ucierpiały” – oświadczył szef polskiego rządu.
Jak dodał, „zdając sobie sprawę, że w Brukseli mamy nie samych przyjaciół”, rząd rozpoczął realizację „wielkiego programu inwestycyjnego +Polski Ład+”.
„Właściwie wszystkie samorządy, co do jednego, zdają sobie z tego doskonale sprawę, ponieważ przedłożyły blisko 8000 wniosków, a ten program nie jest związany finansowaniem z UE” – zaznaczył premier.
Według Morawieckiego to pokazuje „jak bardzo wzrosła gospodarka polska w ostatnich latach”. „Dziś Polskę stać, abyśmy realizowali bardzo ambitne projekty infrastrukturalne w zakresie służby zdrowia, edukacji, cyfryzacji i inne z naszych budżetowych, krajowych pieniędzy” – podkreślił.
Premier wziął we wtorek udział w debacie „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego”, zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. W debacie uczestniczyła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Praworządność to spoiwo, które łączy naszą Unię. Nie pozwolimy, aby nasze wspólne wartości były naruszane. Komisja będzie działać. Opcje są wszystkim znane. Pierwszą opcją są działania związane z procedurą naruszenia, gdzie będziemy w sposób prawny kwestionować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejna opcja to mechanizm warunkowości i inne narzędzia finansowe” – przestrzegała szefowa KE.
Przyjęcie planu przez Komisję KPO jest konieczne, by Polska otrzymała pieniądze z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.
Czytaj też: Morawiecki: nie można działać poza kompetencjami przyznanymi w traktatach
PAP/kp