Sztab kryzysowy w sprawie sytuacji na granicy pod przewodnictwem premiera
Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego zebrał się sztab kryzysowy, który ma omówić aktualną sytuację na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu udział biorą m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szefowie: MSWiA, MSZ i MON.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek rano o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską; napisał na Twitterze, że rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski. Do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami.
W związku z zaistniałą sytuacją szef rządu zwołał pilny sztab kryzysowy. Poza Morawieckim biorą w nim udział: wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch, a także przedstawiciele właściwych służb. Ponadto w spotkaniu udział bierze szef MSZ Zbigniew Rau oraz wiceszef tego resortu Piotr Wawrzyk.
Rzecznik rządu Piotr Müller mówił wcześniej PAP, że na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowe służby. „Funkcjonariuszy, którzy będą strzec polskich granic” - dodał.
Minister obrony narodowej przekazał z kolei, że na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. „Podnieśliśmy stan gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy” - zapewnił na Twitterze Błaszczak.
Szef MSWiA podkreślił z kolei, że polskie służby monitorują sytuację w Kuźnicy od kilku dni. „Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Twarda obrona granicy jest naszym priorytetem. Zwiększyliśmy liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i żołnierzy. Czekamy w pełnej gotowości” - napisał na Twitterze Kamiński.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.
PAP/RO