KE zaprzecza, jakoby Litwa naruszyła politykę jednych Chin
Komisja Europejska oświadczyła w niedzielę, że otwarcia przedstawicielstwa Tajwanu na Litwie nie stanowi naruszenia respektowanej przez Unię Europejską polityki jednych Chin
Czytaj też: Chiny obniżyły relacje dyplomatyczne z Litwą. Wilno w smutku
W kontaktach z Chinami i w publicznych oświadczeniach daliśmy jasno do zrozumienia, że jest to przede wszystkim sprawa dwustronna między państwem chińskim a Litwą - powiedział rzecznik KE.
Jednocześnie zaznaczył, że Unia Europejska stoi po stronie Litwy wobec utrzymujących się środków przymusu ze strony Pekinu.
Chiński rząd wyraża silny protest i stanowczy sprzeciw wobec skrajnie bezczelnego działania - otwarcia Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego w Wilnie - i podejmie wszelkie konieczne środki, by bronić suwerenności państwowej i integralności terytorialnej. Strona litewska poniesie wszelkie wynikające z tego konsekwencje - oznajmiło w piątek chińskie MSZ.
W niedzielę w odwecie Pekin obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Wilnem.
Polityka jednych Chin, to zasada obowiązująca w chińskich poczynaniach na arenie wewnętrznej i międzynarodowej, zakładająca istnienie tylko jednego państwa chińskiego, składającego się z Chin kontynentalnych, Hongkongu, Makau i Tajwanu.
Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli. W ostatnich latach nasiliły działania na rzecz dyplomatycznej izolacji wyspy; zintensyfikowały też kroki wojskowe w jej otoczeniu, co rząd w Tajpej uznaje za próbę zastraszenia.
Zaledwie 15 państw świata łączą z Tajwanem formalne stosunki dyplomatyczne. Liczne kraje utrzymują na Tajwanie swoje ambasady, które zazwyczaj określane są mianem biur handlowych. Na tej zasadzie funkcjonuje także przedstawicielstwo Unii Europejskiej. Pekin żąda od stolic, z którymi ma oficjalne relacje dyplomatyczne, aby nie utrzymywały formalnych, międzyrządowych kontaktów z Tajwanem.
PAP/mt