Żaryn: Kryzys na granicy z Białorusią jest stricte polityczny
Kryzys na granicy z Białorusią jest stricte polityczny, popierany przez Kreml - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Szlak migracyjny to tylko narzędzie politycznych działań przeciwko nam, UE i NATO - dodał
Nie możemy i nie będziemy się godzić na terroryzowanie nas szlakiem migracyjnym, który organizuje wrogie nam państwo - powiedział w piątek PAP Żaryn.
Te działania wpisują się w strategiczne cele rosyjskiej polityki przeciwko Zachodowi. To działania organizowane przez służby białoruskie, przy poparciu rosyjskim - podkreślił oceniając sytuację na granicy.
Kryzys na naszej granicy z Białorusią jest kryzysem stricte politycznym, wytworzonym przez reżim Łukaszenki przy wykorzystaniu wielu instytucji białoruskich, w tym służb mundurowych i specjalnych - powiedział PAP rzecznik.
„Działania te od początku popierane są na Kremlu” - dodał.
Ocenił, że „szlak migracyjny jest jedynie narzędziem w działaniach politycznych wrogiego państwa przeciwko Polsce, a szerzej UE i NATO”.
Te działania wpisują się w strategiczne cele rosyjskiej polityki przeciwko Zachodowi. Działania Kremla obliczone są na paraliżowanie NATO i prowadzenie do rozbicia jedności w strukturach zarówno Paktu jak i UE. Rosja próbuje osłabiać Sojusz w szczególności jego wschodnią flankę, by wzmocnić swoją pozycję i dominować w naszym regionie - stwierdził Żaryn w rozmowie z PAP.
„Mamy do czynienia z działaniami, które są organizowane przez służby białoruskie, przy poparciu rosyjskim. Ten atak hybrydowy wpisuje się w agresywną politykę Kremla przeciwko NATO” - dodał.
W ocenie rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych tym bardziej potrzebna jest twarda postawa na granicy RP.
Polska nie może i nie będzie się godzić na terroryzowanie szlakiem migracyjnym, który organizuje wrogie państwo. Szlak migracyjny jest jedynie narzędziem do osiągania celów szkodliwych na Polski i naszego regionu - podkreślił.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości ma powstać na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane maja być czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
Czytaj też: Żaryn: Kolejne samoloty z migrantami wystartowały z Mińska [wideo]
PAP/KG