Resort klimatu: W ciągu roku ceny węgla wzrosły trzykrotnie
Ceny uprawnień do emisji CO2 obowiązujące w ramach systemu EU ETS wynoszą już ponad 90 euro za tonę, chociaż jeszcze dwa tygodnie temu informowaliśmy, że sięgnęły rekordowych 70 euro – informuje portal Biznesalert.pl. Mechanizm utworzony, aby przyspieszyć transformację energetyczną, stał się wielką bolączką dla państw, które swoją energetykę opierają na węglu. Jest to główna przyczyna wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce. Ceny certyfikatów stanowią około połowę kosztów energii w Polsce - zaznaczył szef MAP Jacek Sasin
Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński stwierdził, że gwałtowny wzrost cen energii to problem całej Europy. W ciągu ostatniego roku ceny węgla wzrosły prawie trzykrotnie, a gazu ziemnego nawet dziesięciokrotnie. Rosnące ceny energii przekładają się na wyższe koszty dla konsumentów, czy to bezpośrednio w rachunkach za energię, czy też pośrednio – poprzez gwałtownie rosnące ceny innych towarów i usług - powiedział wiceminister klimatu.
Polska i inne państwa członkowskie UE wprowadzają środki pomocy obywatelom i firmom, niemniej konieczne jest też pilne podjęcie działań na szczeblu unijnym. Główny dostawca gazu na rynek unijny zdaje się nie dostrzegać płynących z europejskich rynków sygnałów i nie przestaje nadużywać swojej rynkowej pozycji – podkreślił Guibourgé-Czetwertyński. UE powinna zdecydowania przeciwdziałać temu postępowaniu, aby chronić swoich obywateli i firmy zapewniając im swobodę dostępu do paliw, w tym do gazu ziemnego. Jak czytamy, unijny dorobek prawny dotyczący infrastruktury importowej musi być w pełni egzekwowany.
Zdaniem Guibourgé-Czetwertyńskiego, kwestia coraz wyższych kosztów uprawnień wydaje się być przez Brukselę lekceważona. A jest to sprawa kluczowa dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż ma ona istotny wpływ nie tylko na ceny energii elektrycznej, ale także na ogrzewanie - zaznaczył podsekretarz stanu w resorcie klimatu.
Negatywny koszt członkostwa
Jako negatywny koszt członkostwa Polski w Unii Europejskiej określił niedawno rosnące ceny energii szef MAP Jacek Sasin.
Ceny certyfikatów stanowią około połowę kosztów energii w Polsce, to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w naszym kraju – informował Sasin w mediach społecznościowych.
Jak przypomniał, aż 70 proc. energii w Polsce powstaje na bazie węgla. Ceny certyfikatów wzrosły rok do roku o ponad 170 procent. „I obecnie stanowią ok. 1/2 kosztów energii w Polsce. I to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w Polsce, a nie wzrost cen surowca” – napisał wicepremier.
Czytaj też: SP wzywa do zawieszania unijnego systemu handlu emisjami
biznesalert.pl/mt