Glapiński w FT: Gotówka preferowaną formą płatności w Polsce
Niezakłócone, bezpieczne i stabilne działanie systemu płatniczego jest podstawą dobrze funkcjonującej gospodarki i dlatego jako bank centralny wspieramy je na płaszczyznach zarówno płatności gotówkowych jak i transakcji bezgotówkowych – mówił Glapiński w odpowiedzi na pytanie zespołu dziennika „Financial Times” - Global Risk Regulator - o to, dlaczego NBP tak silnie angażuje się w zagwarantowanie dostępności na rynku gotówki i płatności gotówkowych. Nadal w Polsce i wielu innych krajach preferowaną formą płatności jest gotówka. Eliminacja płatności i rozliczeń w gotówce byłaby sprzeczna z oczekiwaniami społecznymi i interesem publicznym
Niemniej, jako NBP w pełni zdajemy sobie sprawę z ważnej roli, jaką transakcje bezgotówkowe odgrywają we współczesnym świecie, w związku z czym wspieramy ich rozwój. W Polsce dysponujemy technologicznie nowoczesnym systemem płatności bezgotówkowych – podkreślił prezes NBP.
Istotna jest także rola, jaką gotówka może odgrywać w sytuacjach kryzysowych, takich jak awaria elektroniki systemu płatności bezgotówkowych czy cyberataki. W takich sytuacjach z założenia to gotówka umożliwia płynne rozliczenia, jej dostępność zapobiega panice na rynku i umacnia zaufanie obywateli do państwa. Po wybuchu pandemii zapotrzebowanie na gotówkę w Polsce znacznie wzrosło – podkreślił Glapiński.
Narodowy Bank Polski przygotował Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego, określającą kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i dostępności gotówki jako prawnego środka płatniczego.
Odpowiadając na pytanie o waluty cyfrowe banku centralnego, a więc o pieniądz cyfrowy i ewentualne prace nad cyfrowym złotym Glapiński zaznaczył, że w wielu krajach prace nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC) są na różnym stopniu zaawansowania i w szczególności zależą od stopnia digitalizacji sektora banków komercyjnych. Jak podkreślił szef NBP, cyfrowa waluta banku centralnego mogłaby być obecnie dobrym rozwiązaniem w krajach, w których system płatniczy jest słabo rozwinięty i w których brakuje innowacji.
Według prezesa polskiego banku centralnego z przeprowadzonych przez analityków banku analiz wynika, że obecnie nie dostrzegają oni wyraźnych korzyści płynących w hipotetycznego wprowadzenia cyfrowego złotego na tle przewidywalnych typów ryzyka w całej gospodarce.
Adam Glapiński podkreślił także istotną rolę, jaką NBP odegrał po wybuchu pandemii przez podjęcie szeregu skoordynowanych inicjatyw i działań na rzecz wsparcia polskiej gospodarki, prowadzących do złagodzenia trudnej sytuacji firm, gospodarstw domowych i sektora bankowego.
Czytaj też: Premier: UE chce nowych europodatków. „Haracz” popiera PO
globalriskregulator.com/mt