Bloomberg: Niemcy chcą sankcji wobec Rosji - i chcą jej gazu
Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję Bloomberg, Niemcy naciskają na zwolnienie z sankcji sektora energetycznego, gdyby rosyjskie banki pozbawiono możliwości rozliczania transakcji w amerykańskich dolarach. Restrykcje finansowe mogłyby być kolejną formą sankcji wobec Rosji w przypadku ataku militarnego na Ukrainę – informuje portal Biznesalert.pl
Czytaj też: Prezes PGNiG: nasze bezpieczeństwo energetyczne umocni gazociąg Baltic Pipe
Czytaj też: Firmy z USA lobbują przeciwko sankcjom wobec Rosji
W grę wchodzą ograniczenie zdolności rosyjskiego sektora finansowego do wymiany walut, nałożenie przez Zachód barier w handlu z Rosją, w tym na dostawy kluczowych technologii. Przy dyskusjach o sankcjach każdy kraj jednak próbuje chronić własną pozycję biznesową.
Według źródeł zaznajomionych z dyskusjami, kilka dużych krajów europejskich próbowało wprowadzić wyłączenia w ramach dyskusji na temat sankcji i naciskało na okresy przejściowe, zanim sankcje wejdą w życie, a także na ochronę istniejących umów. Jednym z tych państw są Niemcy, które obawiają się, że zablokowanie dostępu Rosji do systemu finansowego sparaliżuje handel surowcami energetycznymi i wzmocni kryzys energetyczny – czytamy na Biznesalert.pl.
Jak mówiła w zeszłym tygodniu szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock, sankcje dają najlepsze efekty, jeśli są skuteczne. Musimy dokładnie sprawdzić, co ma największy wpływ, a nie tylko groźnie wygląda – stwierdziła.
Zgodnie z analizą przedstawioną przez Bloomberga, w przypadku agresji wojskowej na niepodległe państwo i pogwałcenia prawa międzynarodowego, oraz stworzenia zagrożenia dla europejskiego pokoju i bezpieczeństwa, Niemcy są gotowe podpisać pakiet zawierający m.in.:
• Zamrożenie rosyjskich aktywów i zakaz transakcji dla ustalonej grupy rosyjskich banków
• Kolejne ograniczenia dot. długu państwowego, restrykcje nałożone na rynek kapitałowy dla podmiotów państwowych
• Zakaz handlu dla wybranych rosyjskich firm państwowych i zmuszenie do wycofania ich z giełdy
• Redukcję importu konkretnych metali i chemikaliów, ograniczenia eksportu wybranych towarów luksusowych i zaawansowanych technologii
• Podwyższony rygor w handlu towarami, służącymi na potrzeby cywilne, jak i wojskowe
• Zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów wymierzone w oligarchów
• Ograniczenia inwestycji w Rosji.
Czytaj też: Baerbock: Jesteśmy po stronie Ukrainy, wesprzemy finansowo
biznesalert.pl/mt