PGE: Ogłaszamy zamówienie dot. budowy sieci łączności LTE450
Spółka PGE Systemy ogłosiła zamówienie dotyczące budowy sieci LTE450, co według PGE jest jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych grupy - wynika z poniedziałkowego komunikatu Grupy PGE
Sieć łączności LTE450 to jedno z najważniejszych zadań inwestycyjnych Grupy PGE. Technologia LTE zapewnia łączność głosową, a także, niezbędną w obecnych czasach, szerokopasmową - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.
Nowoczesna sieć LTE450 i budowany system telekomunikacyjny będą wsparciem dla integracji odnawialnych źródeł energii, energetyki rozproszonej i magazynów energii, a także zapewnią niezawodną łączność dyspozytorską i zdalną komunikację z licznikami energii – dodał.
Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, nowoczesna łączność LTE450 wpłynie na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej, zwiększy jej bezpieczeństwo oraz skróci czas lokalizowania i usuwania awarii występujących w sieci średniego i niskiego napięcia, a w związku z tym, w znaczącym stopniu przyczyni się do pewniejszych dostaw energii do odbiorców.
Jak podano w komunikacie przedmiot zamówienia ma być wykonany do końca 2023 r., a gwarancja i utrzymanie sieci ma być świadczone przez wykonawcę do sierpnia 2033 r.
Plan działań PGE na kolejne lata zakłada wdrożenie i uruchomienie do 2025 roku podstawowych usług sieci LTE450, sukcesywną rozbudowę jej zasięgu, udostępnienie podstawowych usług łączności, a także rozwój nowych usług dedykowanych energetyce - napisano w komunikacie.
Dodano, że zakres wdrożenia przewiduje również realizację prac poza Grupą PGE, w szczególności dla innych podmiotów z sektora energetyki.
Zamówienie obejmuje dostawę i wdrożenie dwóch odrębnych środowisk sieci rdzeniowej CORE LTE450 (produkcyjnego i testowego), umożliwiających kompleksowe świadczenie usługi transmisji szerokopasmowej dla urządzeń pracujących w technologii LTE450.
PGE Systemy to spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej zajmująca się obsługą teleinformatyczną Grupy PGE.
Czytaj też: Polska Dolina Cyfrowa przyspiesza. Im więcej IT, tym lepiej!
PAP/mt