INWAZJA NA UKRAINĘ
Spotkanie premiera z Seanem Pennem. Laureat Oskara pomaga Ukrainie
Dziś cały wolny świat jednoczy się w sprzeciwie wobec napaści Rosji na Ukrainę. Ważny jest także głos ludzi świata kultury – jednym z nich jest amerykański aktor Sean Penn, z którym również miałem okazję porozmawiać na ten temat - podał w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
Dziś cały wolny świat jednoczy się w sprzeciwie wobec napaści Rosji na Ukrainę i bestialskim zbrodniom wojennym popełnionym na ludności cywilnej. Zaangażowani w pomoc są zarówno najważniejsi światowi politycy jak i bardzo liczni wolontariusze – zwykli ludzie w Polsce i zagranicą. Ważny jest także głos ludzi świata kultury – jednym z nich jest amerykański aktor Sean Penn, z którym również miałem okazję porozmawiać na ten temat - napisał premier na Facebooku.
Przypomniał, że „Sean Penn od dwóch lat zaangażowany jest w pomoc Ukrainie. W 2021 roku pojawił się w wiosce Szirokino oraz w Mariupolu. Zaczął wtedy kręcić film dokumentalny, który kontynuował w ostatnich tygodniach. Aktor był w samym centrum Kijowa, kiedy rozpoczęła się zbrojna agresja. Ewakuował się do Polski pieszo, a wszystko relacjonował w mediach społecznościowych”. „23 marca Penn przyleciał z powrotem do Polski, już jako przedstawiciel fundacji. Odwiedził Kraków, gdzie spotkał się z uchodźcami i podpisał porozumienie o współpracy przy pomocy ukraińskim uchodźcom” - podał premier.
W tym tygodniu dobroczynna fundacja CORE, współzałożona i kierowana przez dwukrotnego laureata Oskara aktora Seana Penna, podpisała umowy o współpracy w sprawie pomocy dla uchodźców z miastem Kraków oraz samorządem Rzeszowa.
Zgodnie z ustaleniami stron, Kraków otrzyma od CORE „know-how” – informacje praktyczne zdobyte na podstawie dotychczasowych doświadczeń fundacji. Organizacja zakłada w Krakowie swój oddział, co oznacza też, że zatrudnia tutaj pracowników, którzy będą pomagać uchodźcom w ich miejscach zatrzymania, ale i na dworcu kolejowym. Trwa rejestracja oddziału w Polsce. Pomoc ma też polegać m.in. na działaniach edukacyjnych, organizacji warsztatów, czasu wolnego. W ramach współpracy przewidziano wsparcie finansowe ze strony fundacji. Wiadomo m.in., że przekaże ona fundusze na odnowę pustostanów dla 50 uchodźców.
Umowa między CORE a samorządem Rzeszowa przewiduje m.in. organizację i koordynację pracy wolontariuszy na terenie miasta; szkolenie wolontariuszy oraz udzielanie pomocy psychologicznej uchodźcom i wolontariuszom. Umowa przewiduje również wsparcie dla nieformalnych ośrodków dla uchodźców zlokalizowanych w mieście oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem na temat zarządzania wolontariuszami i wsparcia dla uchodźców.
Fundacja CORE, jak czytamy na jej stronie internetowej, niesie teraz najpilniejszą pomoc dla uchodźców w Polsce i Rumunii. Uciekającym przed wojną zapewnia m.in. pożywienie, wodę, transport w miejsca schronienia. CORE (Community Organized Relief Effort) powstała w 2010 r. po trzęsieniu ziemi na Haiti, gdzie niosła pomoc, w tym medyczną, i gdzie dalej działa na rzecz mieszkańców. W czasie pandemii koronawirusa fundacja prowadzi m.in. bezpłatne testy w kierunku COVID-19 w USA.
PAP/RO