Problemy z węglem - "czarne złoto" mocno pożądane
Na rynku węgiel stał się mocno poszukiwanym surowcem, a w pespektywie mamy kolejne sankcję na Rosje. To odbije się na cenie „czarnego złota”
Unijne embargo na węgiel wchodzi w życie wraz z początkiem sierpnia. To zapewne wywoła kolejne problemy podażowe w kwestii tego surowca. Pojawiają się coraz większe obawy o jego dostępność. Specjaliści nie wykluczają, że w efekcie wysokie ceny będą utrzymywać się do zimy.
Jeżeli chodzi o węgiel energetyczny, to jest on drogi i zapewne jego wysokie ceny jeszcze będą się utrzymywać. W Polsce rodzime kopalnie sprzedają go do energetyki o wiele taniej od cen na międzynarodowym rynku - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Antoni Chęciński, analityk mBanku.
Obecnie ceny węgla koksowego kształtują się na poziomie około 350 dolarów za tonę - zatem od marcowych maksimów nastąpił około 40-procentowy spadek. I nadal należy oczekiwać tendencji spadkowej również z uwagi na wysokie zapasy stali w Chinach, a ponadto przez to, że rząd Indii nałożył cła eksportowe na indyjską stal, a zatem mniej węgla koksowego oraz koksu będzie potrzeba w tym kraju - dodaje Chęciński - Wiadomo również, że Rosja sprzedaje węgiel koksowy do Chin oraz Indii po zaniżonych cenach. Jeżeli chodzi o koks: cena oscyluje tu obecnie wokół 680 dolarów za tonę. Ceny koksu będą podążały za cenami węgla wykorzystywanego do jego produkcji.
Warto pamiętać, iż na rynku surowców ceny węgla to nie jest jedyny problem. Podobna kwestia narodziła się z cenami gazu.
Polski rząd ma świadomość tych problemów. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł brutto, czyli tyle ile wyniosła średnia w ubiegłym roku według GUS. Na stronie KPRM podano też, że firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków.
Warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Czytaj też: Ropa wreszcie tanieje. Rośnie za to produkcja surowca
wnp, PAP/KG