Certyfikaty na drewno to nowy problem rynku?
Czy jesli tak dalej pójdzie, firmy w Polsce będą szukać drewna za granicą? Wszystko przez jeden certyfikat. Gościem Wywiadu Gospodarczego był Jacek Siwiński, prezes Velux, który mówi o potrzebie kontroli jakości drewna i wymaganych certyfikatach FSC, PEFC. Jak dodaje, bez zielonych certyfikatów, coraz częściej, nie można startować w przetargach
Certyfikaty to nie jest rzecz nowa. Certyfikaty są dzisiaj wszechobecne i dotyczą standardów wykonania produktów i usług. Z jednej strony dla odbiorców produktów i usług są one gwarancją wykonania danej rzeczy w określonym standardzie, z drugiej strony, z punktu widzenia producentów, są podstawą równej konkurencji oraz informacją, że wszyscy podlegają równym regułom wykonawczym – mówi Jacek Siwiński, prezes firmy Velux.
Czym jest certyfikat FSC i kto z niego korzysta?
Certyfikat FSC jest stosowany w największej ilości krajów na świecie. Stworzony po to by chronić zrównoważone uprawy lasów. Inicjatywa wprowadzenia dokumentu powstała około 30 lat temu. W Polsce certyfikat obecny jest od 25 lat. Polska jest jednym z liderów jeśli chodzi o ilość certyfikowanych łańcuchów dostaw – mówi Siwiński
CZYTAJ TEŻ: Polacy skupują setki milionów euro hiszpańskiego długu
CZYTAJ TEŻ: Zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych!
Rynki i konsumenci coraz bardziej wymagają od producentów zaświadczenia, że ich produkty są tworzone w sposób zrównoważony. Jak zaznacza, certyfikat zaistniał w Polsce jako trend, jednak z ostatnio przeprowadzonych badań konsumenckich wynika, że jest coraz ważniejszym elementem w procesie wyboru marki i produktów przez klienta. Już teraz, całe branże nie widzą swojej przyszłości bez akcentowania zrównoważonego rozwoju.
Czy dziś bez tego certyfikatu nie ma wejścia na rynek?
Dzisiaj produkty opatrzone tym logiem budzą zaufanie. Jeśli chodzi o meble i stolarkę, ten certyfikat to konkurencyjność. Gdybyśmy od tego certyfikatu zdecydowali się odejść, nie bylibyśmy tego w stanie rynkom wytłumaczyć. Byłoby to nadszarpnięcie zaufania firm produkujących i eksportujących - odpowiada Jacek Siwiński.
Firmy z certyfikatem FSC mają przewagę i otwarte drzwi do nowych, zagranicznych kontraktów.
My jako firma coraz częściej otrzymujemy zapytania od firm budowlanych, żądających certyfikatu śladu węglowego produktów. Kontrahenci proszą by składać oferty wyłącznie na takie produkty, które mają ten certyfikat posiadają - komentuje prezes Velux.
ZOBACZ CAŁY WYWIAD GOSPODARCZY:
jb