Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polacy nie ufają ZUS - większość z nich wolałaby zostać w OFE. Emerytalny aparat przemocy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 8 kwietnia 2014, 09:53

    Aktualizacja · 8 kwietnia 2014, 09:56

  • 2
  • Tagi: badania emeryci emerytura emerytury gospodarka lifestyle nauka OFE sondaż ZUS
  • Powiększ tekst

1 kwietnia ostatecznie zamknięty został rozdział pod tytułem "emerytalna wolność wyboru" - teraz OFE stają się tylko częścią systemu emerytalnego, który w obecnym kształcie bardziej przypomina finansowy aparat przymusu niż system wzajemnych zobowiązań emerytalnych.

Polacy zaś ZUSowi nie ufają. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ZUS POX (stronę NGO monitorującą działania i nadużycia ZUS) aż 57 proc. respondentów wolałaby pozostać w OFE. Prawie 20 proc. (19.7 proc.) deklaruje, że nie wie co by wybrała lub z rezygnacją deklaruje, iż niewiele ich to obchodzi. Zaufanie do ZUS deklaruje tylko 22 proc. badanych.

Wyboru co do przyszłości naszych składek emerytalnych możemy dokonać jedynie w ciągu czterech najbliższych miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Odpowiednią deklarację powinniśmy złożyć w oddziale ZUS.

Jednak w tym emerytalnym aparacie przymusu nawet wybór OFE oznacza w ostatecznym rozrachunku wybór ZUS. Przy czym OFE mają ustawowy zakaz reklamy, tymczasem monopolista jakim jest ZUS na reklamę wydaje nasze pieniądze.

Rząd wprowadził zakaz reklamowania OFE i przekonywania do pozostania w funduszach. Zakaz taki nie dotyczy jednak ZUS-u. Dlatego od dwóch miesięcy ZUS intensywnie reklamuje się, m.in. w telewizji, w najlepszym czasie antenowym. Na cele reklamowe ZUS przeznaczył 15 mln zł... pochodzących z naszych składek.

Tym samym rząd zadecydował co robić z pieniędzmi obywateli. Bez ich zgody, rzecz jasna.

 

zus pox.pl/ as/

 

Komentarze