Glapiński: Ostro o postkomunistach w UE. O KPO też jasno
Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński skomentował zamieszanie wokół Krajowego Planu Odbudowy
Wpływ KPO byłby oczywiście pozytywny, ale to wpływ niewielki. 0,4 procent w pierwszym roku, a w następnych latach 0,2. Brak tego nie wpłynie za bardzo, ale też nie zaszkodzi - ocenił Glapiński.
Prezes Narodowego Banku Polskiego wyraził opinię, że Polska jest krajem dynamicznym, „wygłodniałym” po czasach komunizmu. Zwrócił też uwagę, kto decyduje o naszych losach w europarlamencie. I kto ocenia sytuację w demokracji i gospodarce w stacjach jak TVN.
Leszek Miller naucza dziś w kwestiach demokracji. On! Jeden z najwyższych urzędników komunistycznych! Ci ludzie są propagowani. Nasza delegacja parlamentarna w UE to dawni komunistyczni dygnitarze KC PCPR! Bardzo kulturalni, ale jednak wysługiwali się komunistycznej władzy komunistycznego okupanta. A dziś są specjalistami od polityki monetarnej i demokracji. Oni nie są ekspertami od tego. Oni są ekspertami od niewolnictwa i zniewolenia! Będą służyć każdej władzy i głosić każde jej zasady - stwierdził.
Byłem szefem podziemnej Solidarności na SGH i pamiętam, Rosati był w stanie wojennym I sekretarzem komunistycznej partii. (…) Z konformizmu można było tam wejść, ale rozumny człowiek wiedział, że się wysługuje władzy komunistycznej, która jest z nadania sowieckiego okupanta, że tłamszą, duszą Polskę. I oni są teraz ekspertami od polityki pieniężnej i demokracji. (…) Oni nie są żadnymi ekspertami, od niczego. Oni są ekspertami od niewolnictwa Polski, od poddawania Polski rabunkowi, podległości, dyktatowi, oni będą służyć każdej władzy. Jak w UE zaczną rządzić nacjonalistyczni katolicy, to oni będą nacjonalistycznymi katolikami. Będą służyć każdej władzy, żeby się wysoko ulokować i wygodnie żyć - stwierdził prezes NBP
W ramach KPO dla Polski zarezerwowano ok. 58 mld euro - ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.
Czytaj też: Glapiński: Nowy rok dobrze się zaczyna. Zagraniczne media w Polsce nie miały racji
mw, kg