![Prezes NBP prof. Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej / autor: materiały prasowe NBP](http://media.wplm.pl/thumbs/d88/NzIweDQ0Mi9jX2MvdV8xL2NjX2ZhNmVkL3AvMjAyNS8wMi8wNi8yMDQ4LzEzNjUvNDUxODJkNWJhNDZjNGFmMGIxZmIyMDE2NzA0OGQwN2EuanBlZw==.jpeg)
Prezes NBP wyklucza inwestycje w kryptowaluty
W żadnym wypadku NBP nie będzie gromadził rezerw w bitcoinach - zapewnił w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Zwrócił uwagę, że bitcoin poszedł w górę, ma ogromną wartość, ale to nie jest nic pewnego. Przypomniał, że NBP ma rezerwy m.in. w złocie, euro i dolarach.
Prezes NBP podczas czwartkowej konferencji prasowej zapewnił, że polski bank centralny „w żadnym wypadku” nie będziemy gromadzić rezerw w bitcoinach.
„Rezerwy muszą być absolutnie bezpiecznie” - podkreślił.
Dodał, że o bitcoinach można dużo powiedzieć, ale „nie, że są stałym bezpiecznym elementem rezerw”. Odniósł się w ten sposób do pytania czy NBP będzie gromadzić rezerwy także w bitcoinach.
„Chcemy gromadzić najbardziej pewne (rezerwy - PAP). Gromadzimy je w złocie, dolarach, w euro. Marginalne elementy też mamy, bo mamy prawo mieć np. w obligacjach firm, mamy akcje nawet” - wskazał Glapiński.
Zwrócił uwagę, że na rezerwach złota, które ma NBP „jest ogromny przyrost wartości”. „Złoto poszło i idzie nadal niesamowicie w górę, bo czasy są niespokojne” - stwierdził, zaznaczając, że bitcoin też poszedł w górę, ma ogromną wartość. „Ale to nie jest nic pewnego” - zaznaczył Glapiński.
Zaznaczył też, że rezerwy NBP są ”naprawdę na wyjątkowe sytuacje”. Wskazał również, że wysoka wartość rezerw podnosi atrakcyjność Polski w oczach inwestorów i partnerów handlowych.
„Z tak ogromnymi rezerwami jesteśmy zawsze bezpiecznym partnerem chociaż graniczymy z regionem wysoce niespokojnym (…) Będziemy bezpieczni, odpukać, nawet w jeszcze bardziej niebezpiecznej sytuacji z punktu widzenia militarnego, politycznego, przy tych rezerwach jakie mamy” - ocenił Glapiński.
Szef banku centralnego dodał, że rezerwy złota Polska rozlokowała „bardzo bezpiecznie”.
Rezerwy w złocie w posiadaniu banku centralnego wynoszą obecnie 450 ton. Pod koniec listopada ub.r. było to 448,2 t., a wartość rezerw w złocie wyniosła 156,5 mld zł. Udział rezerw w złocie w całości w oficjalnych aktywach rezerwowych wyniósł na koniec listopada ub.r. ponad 17,6 proc. Na koniec listopada 2024 r. stan oficjalnych aktywów rezerwowych NBP wynosił 890,3 mld zł.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Gorączka złota? Londyn pustoszeje, wygrywa Ameryka
Nowy plan Greenpeace: totalna blokada branży paliw!
Koniec marzeń o elektrowni atomowej? Tusk ma odpowiedź
»»Dramat! Czy Poczta Polska przetrwa rządy Tuska - obejrzyj na antenie telewizji wPolsce24