Komisja Europejska: monitorujemy upadek SVB
Komisja Europejska monitoruje sytuację po upadku amerykańskiego banku technologicznego Silicon Valley Bank (SVB). Jej zdaniem jego obecność na terenie Unii Europejskiej była jednak ‘bardzo ograniczona”
„Odnotowujemy szybką i zdecydowaną reakcję władz USA. Na poziomie UE obecność Silicon Valley Bank jest bardzo ograniczona. Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi organami” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej na konferencji w Brukseli.
Upadłość Silicon Valley Bank była największą zapaścią bankową w USA od kryzysu finansowego w 2008 r. i wzbudziła obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki. W SVB swoje pieniądze lokowała duża część startupów, firm i funduszy inwestycyjnych z Doliny Krzemowej.
Prezydent USA Joe Biden oświadczył w niedzielę, że jest zdeterminowany, aby osoby odpowiedzialne za sytuację, jaka powstała po bankructwie banku SVB „zostały pociągnięte do odpowiedzialności”. Dodał, że agendy federalne i regulatorzy bankowości „pilnie rozwiązują” powstałe problemy oraz, że pieniądze podatników nie są zagrożone.
„Jestem zdeterminowany, aby odpowiedzialni za ten zamęt zostali pociągnięci do pełnej odpowiedzialności, a także do kontynuowania wysiłków na rzecz wzmocnienia nadzoru i regulacji większych banków, tak abyśmy nie znaleźli się w takiej sytuacji ponownie” - powiedział Biden w opublikowanym oświadczeniu.
Dodał, że „Amerykanie i amerykańskie firmy mogą ufać, że ich depozyty bankowe będą tam, kiedy będą ich potrzebować”.
Biden podkreślił, że sekretarz skarbu i inne agendy federalne „pilnie współpracują” z regulatorami sektora bankowego, aby rozwiązać problemy, jakie powstały po bankructwach Silicon Valley Bank i Siganture Bank, a podjęte kroki zapewniają, że pieniądze podatników nie są zagrożone.
Zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi działania na rzecz utrzymania „stabilnego systemu bankowego i ochrony naszego historycznego odrodzenia gospodarczego”.
Wcześniej w niedzielę rząd USA ogłosił, że klienci posiadający depozyty w Silicon Valley Bank od poniedziałku będą mieć dostęp do wszystkich swoich środków. Bank SVB odgrywał znaczącą rolę w obsłudze firm i funduszy Doliny Krzemowej, największego w USA skupiska firm z dziedziny informatyki.
Czytaj też: Biden: Amerykanie mogą być spokojni o system bankowy
PAP/KG