Rola Polski w powojennej odbudowie Ukrainy
Rola Polski w powojennej odbudowie Ukrainy może opierać się na tworzeniu nowych korytarzy transportowych i handlowych wiodących przez Polskę; istnieje też potencjał do współpracy z polskim sektorem budowlanym i innymi gałęziami polskiego przemysłu, uważa dyrektor regionalna Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) na Europę Środkową i Wschodnią Rana Karadsheh-Haddad
Rola polskich firm w odbudowie Ukrainy to był jeden z głównych tematów rozmów zarówno z przedstawicielami administracji, jak i sektora prywatnego podczas mojej wizyty w Warszawie. Z jednej strony gościcie ponad milion ukraińskich uchodźców, a z drugiej wasz sektor prywatny ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu biznesu ze stroną ukraińską. Naszym zdaniem rola Polski w powojennej odbudowie może opierać się na kilku elementach. Obejmuje to tworzenie nowych korytarzy transportowych i handlowych wiodących przez Polskę - konflikt sprawił, że już dziś powstają ich zalążki i przyglądamy się możliwościom zaangażowania w kilka projektów. Ponadto widzimy potencjał do współpracy z polskim sektorem budowlanym i innymi gałęziami polskiego przemysłu przy odbudowie gospodarki Ukrainy - powiedziała Karadsheh-Haddad w rozmowie z Business Insider Polska.
Poinformowała, że IFC przygląda się projektom wykorzystującym bliskość geograficzną Polski i Ukrainy.
Patrzymy szeroko - zarówno na handel surowcami, materiałami budowlanymi, zbożem czy innymi produktami niezbędnymi w rolnictwie, jak i na przepływ usług. Polska ma tutaj gigantyczną rolę do odegrania i IFC jest gotowa wspierać wasz sektor prywatny w wykorzystaniu tej szansy przy równoczesnym wsparciu ukraińskich przedsiębiorstw - zadeklarowała dyrektor.
Wskazała także, że obecnie Korporacja widzi szereg czynników, które sprawiają, że jej rola we wspieraniu sektora prywatnego i mobilizacji kapitału w Polsce rośnie.
Gdy dokonywaliśmy oceny polskiej gospodarki, stwierdziliśmy, że jest ona stosunkowo dobrze zdywersyfikowana i wykazuje bardzo dużą odporność na zewnętrzne zawirowania. W czasie globalnego kryzysu finansowego z lat 2008-2009 nie wpadła w recesję, a w ostatnich pięciu latach odnotowała imponujące tempo wzrostu PKB na poziomie 4,1 proc. Równocześnie zauważalnie spadła liczba mieszkańców Polski zagrożonych ubóstwem. To pokazuje, że wasza gospodarka radzi sobie bardzo dobrze, ale nie można nie zauważyć pewnych wyzwań w jej otoczeniu - powiedziała Karadsheh-Haddad.
Pierwszym jest konieczność poradzenia sobie z inflacją, która po części jest skutkiem bezprecedensowej skali wydatków publicznych na wsparcie przedsiębiorstw i obywateli w czasie pandemii COVID-19, wskazała.
Drugim wyzwaniem jest geopolityczne i ekonomiczne zagrożenie dla całego regionu wywołane rosyjską inwazją na Ukrainę. Trzecim pozostaje obserwowany przez Bank Światowy stosunkowo ciasny rynek pracy. Mówiąc najprościej, po prostu brakuje pracowników, by napędzać wzrost gospodarczy. Wszystkie te czynniki razem wpływają na zwiększenie ryzyka spowolnienia aktywności w sektorze prywatnym. I właśnie w zakresie wsparcia tego sektora widzimy dla IFC rolę do odegrania - dodała dyrektor.
Podkreśliła, że dane wprost pokazują, że im więcej inwestycji w sektorze prywatnym, tym lepiej wygląda model wzrostu gospodarczego.
W Polsce to wciąż wyzwanie. W 2021 r. inwestycje sektora prywatnego wynosiły zaledwie 16,6 proc., a średnia unijna stanowiła 24 proc. Po drugie, niezbędny jest większy nacisk na innowacje i cyfryzację gospodarki, co zwiększy produktywność i wydajność przy równoczesnym złagodzeniu napięć związanych z płytkim rynkiem pracy. Po trzecie, konieczne jest przestawienie polskiego przemysłu w stronę produkcji o większej wartości dodanej, co pogłębi gospodarkę. Właściwa odpowiedź na te trzy wyzwania jest kluczowa, by Polska wprowadziła swoją gospodarkę na wyższy poziom - podsumowała Karadsheh-Haddad w rozmowie z portalem.
Międzynarodowa Korporacja Finansowa jest jedną z pięciu organizacji wchodzących w skład Grupy Banku Światowego. To największa instytucja rozwojowa zajmująca się wyłączenie sektorem finansowym. Jej aktywność opiera się nie tylko na finansowaniu inwestycji, ale również mobilizacji kapitału oraz zapewnianiu doradztwa.
ISBNews/or