Polskie firmy mierzą się ze słabym popytem zagranicznym
Polskie firmy notują niską wartość nowych zamówień, mierzą się też ze słabym popytem zagranicznym – ocenił w czwartek analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Dawid Sułkowski w komentarzu do danych o wskaźniku PMI.
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu 2024 r. wyniósł 47,1 pkt. wobec 47,4 pkt. w grudniu 2023 r. - podał w czwartek S&P Global.
„Osłabienie to efekt znacznego spadku zamówień zagranicznych i wydłużenia czasu realizacji dostaw” – ocenił analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Dawid Sułkowski.
Zaznaczył, że indeks od ponad półtora roku znajduje się poniżej 50 pkt. – co sugeruje kurczenie się aktywności.
Zwrócił uwagę, że nastroje przedsiębiorców poprawiły się natomiast w Europie Zachodniej. W styczniu PMI w strefie euro wzrósł z 44,4 do 46,6 pkt., a w Niemczech z 43,3 do 45,4. Analityk PIE ocenił, że jednym z problemów polskich firm jest popyt z zagranicy.
„Wartość nowych zamówień nadal pozostaje niska – w grudniu spadła o 10,6 proc. r/r. Przedsiębiorstwa mierzą się ze słabym popytem zagranicznym. To efekt spowolnienia gospodarczego u głównych partnerów handlowych. Wartość nowych zamówień przeznaczonych na eksport spadła w grudniu o 13 proc. r/r i była najniższa od ponad dwóch lat” – wskazał ekonomista.
»» O najnowszych danych makroekonomicznych czytaj też tutaj:
Wynik PKB to wielkie rozczarowanie
Optymizm w prognozach gospodarczych PKO BP
Dodał, że z danych na temat wskaźnika PMI wynika, że firmy bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość.
„Poprawa nastrojów związana jest z odbiciem produkcji w przemyśle. Dane pozbawione wahań sezonowych wskazują na lepsze wyniki w IV kwartale. W styczniu zobaczymy również wzrost produkcji przemysłowej – spodziewamy się wyników bliskich 2,3 proc. r/r. Firmy optymistycznie patrzą na perspektywy w 2024 r. Komentarz S&P wskazuje na poprawę prognoz dotyczących najbliższych 12 miesięcy – były najwyższe od blisko dwóch lat” – stwierdził Sułkowski.
Marek Siudaj (PAP), sek
»» O bieżących wydarzeniach gospodarczych i politycznych czytaj też tutaj:
Ukraiński cukier zasypie Polskę. Decyzja UE
Stępka pod Miecznika. Okręt, który odmieni polską flotę