Morawiecki: Działa jak mechanizm kół zębatych
Nasza polityka rozwoju małych miejscowości, małych miast, polityka rozwoju gospodarczego polega na mechanizmie kół zębatych: tworzymy perspektywy, by ludzie chcieli tu zostać - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w porannej audycji Radia Olsztyn.
Premier Morawiecki w rozmowie wyemitowanej w poniedziałek rano na antenie publicznego Radia Olsztyn powiedział, że rząd PiS chce, by młodzi ludzie nie opuszczali małych miejscowości i miast.
Przecież perłą każdego regionu są przede wszystkim ludzie - podkreślił i dodał, że każdy chce żyć „na odpowiednim poziomie”.
W jego ocenie połączenie dobrych warunków pracy, infrastruktura sportowa i kulturalna zapewnią młodym ludziom warunki do życia w małych miastach.
Nasza polityka wobec takich miejscowości, polityka rozwoju gospodarczego polega na mechanizmie kół zębatych: najpierw tworzymy perspektywy poprzez budowę dróg, rozwój infrastruktury, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, doinwestowujemy, przekazujemy dużo środków na uzbrojenie terenów. To przyciąga przedsiębiorców - argumentował premier i mówił, że polityka gospodarcza rządu zapewnia dogodne warunki przedsiębiorcom. Wymienił m.in. tzw. estoński CIT - obowiązujący od 2021 r. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych.
Zwalniamy przedsiębiorców bardzo często z podatków, bo - umownie mówiąc - cała Polska jest strefą inwestycyjną, strefą ekonomiczną - podkreślał premier.
Dodał, że w przypadku woj. warmińsko-mazurskiego „ważnym elementem jest poczucie bezpieczeństwa” wynikające z sąsiedztwa rosyjskiej granicy.
Wojsko jest i będzie bardzo ważnym pracodawcą na Warmii i Mazurach, ale umacniamy też infrastrukturę bezpieczeństwa na granicy z obwodem kaliningradzkim - budujemy perymetrię, czyli naszpikowaną elektroniką ochronę granicy - wymienił szef rządu. Dodał, że granicy będzie strzegło więcej funkcjonariuszy straży granicznej i wojska, które nadal będzie wyposażane w nowoczesny sprzęt.
Czytaj też: Nowe ceny mieszkań? Ekspert wyjaśnia
Czytaj też: Przebadali chmury. Zadziwiające ich właściwości
pap, jb