Grupa PGE ma nowe pozwolenia na budowę morskich farm wiatrowych
Resort infrastruktury wydał pozwolenia Grupie PGE na budowę morskich farm wiatrowych w 5 nowych lokalizacjach. Łączny potencjał farm, które można zbudować na wszystkich tych obszarach przekracza 3,9 GW.
„Grupa PGE jest niekwestionowanym liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Realizujemy największe pod względem mocy wytwórczych inwestycje OZE na Bałtyku. Dzisiaj otrzymaliśmy z Ministerstwa Infrastruktury ostateczne decyzje dotyczące pięciu pozwoleń, które umożliwią wybudowanie w przyszłości kolejnych elektrowni wiatrowych na morzu. Łączna potencjalna moc farm wiatrowych planowanych do budowy na nowych obszarach wynosi ok. 3,9 GW. To dodatkowa moc w stosunku do już realizowanych obecnie projektów PGE. Realizacja planów i zagospodarowanie nowych obszarów w kolejnych latach spowoduje, że nie tylko osiągniemy, ale wręcz przekroczymy nasz strategiczny cel 6,5 GW mocy ze źródeł offshore zakładany na 2040 rok” – powiedział prezes PGE.
Szczegółowe informacje na temat nowych akwenów przyznanych Grupie PGE: Obszar 43.E.1:
Obszar 43.E.1 znajduje się blisko realizowanych przez PGE projektów morskich farm wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce.
Potencjalna moc: 990 MW
Powierzchnia obszaru: ok. 118 km kw.
Odległość od brzegu: ok. 42 km
Wnioskodawca: PGE Baltica 4 sp. z o.o. (w której 55,04 proc. udziałów posiada PGE, a pozostałe należą do Tauron Polska Energia SA)
Obszar 44.E.1:
Obszar 44.E.1 znajduje się blisko realizowanych przez PGE projektów morskich farm wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce.
Potencjalna moc: 975 MW
Powierzchnia obszaru: ok. 121 km kw.
Odległość od brzegu: ok. 48 km
Wnioskodawca: Elektrownia Wiatrowa Baltica 9 sp. z o.o. (w której 100% udziałów posiada PGE)
Obszar 60.E.3:
Obszar bezpośrednio sąsiaduje z już rozwijanym przez PGE projektem Baltica 1.
Potencjalna moc: 1185 MW
Powierzchnia obszaru: ok. 143 km kw.
Odległość od brzegu: ok. 78 km
Wnioskodawca: Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 sp. z o.o. (w której 100% udziałów posiada PGE)
Obszar 60.E.4:
Obszar 60.E.4 znajduje się blisko projektu Baltica 1.
Potencjalna moc: 555 MW
Powierzchnia obszaru: ok. 77 km kw.
Odległość od brzegu: ok. 85 km
Wnioskodawca: Elektrownia Wiatrowa Baltica 5 sp. z o.o. (w której 66,19% udziałów posiada PGE, a pozostałe należą do Enea SA)
Obszar 45.E.1:
Obszar 45.E.1 znajduje się w sąsiedztwie realizowanych projektów Baltica 2 i Baltica 3, bezpośrednio graniczy z obszarem, na którym realizowany jest projekt Baltica 2.
Potencjalna moc: 210 MW
Powierzchnia obszaru: ok. 17 km kw.
Odległość od brzegu: ok. 32 km
Wnioskodawca: Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 sp. z o.o. (w której 50% udziałów posiada PGE, a pozostałe należą do Ørsted).
Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Ørsted. Niezależnie od tego koncern przygotowuje się do budowy projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 roku.
Czytaj także: Świat odchodzi od węgla? Jest zupełnie odwrotnie
rb