
Wyjątkowy obraz trafi na Zamek Królewski dzięki milionowemu wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego
Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła kwotą 1 mln złotych zakup wyjątkowego renesansowego arcydzieła – obrazu „Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa Paolo di Dono, znanego jako Paolo Uccello. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 13 milionów złotych. Obraz będzie prezentowany gościom odwiedzającym Zamek Królewski w Warszawie
Jako mecenas sztuki Fundacja PKO Banku Polskiego z radością wsparła zakup wybitnego renesansowego dzieła, jakim jest „Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono. Cieszymy się, że dołączy on do kolekcji warszawskiego Zamku Królewskiego i już wkrótce będzie cieszył oczy zwiedzających. Dzięki wsparciu Fundacji zasoby najważniejszych muzeów w Polsce stają się coraz bogatsze – mówi Aleksandra Mazur, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.
„Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono będzie stanowił prawdziwą ucztę dla oczu zwiedzających Zamek Królewski. Obraz powstał około roku 1430 we Florencji i jest znakomitym przykładem sztuki renesansowej w fazie kształtowania się tego stylu. Jest również interesującym przykładem innowacyjnego podejścia do tematyki maryjnej. Ten unikalny obraz przetrwał wieki, by teraz znaleźć nowy dom w Zamku Królewskim w Warszawie.
Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich, „Madonna z Dzieciątkiem” będzie zaprezentowana publiczności jako najnowszy nabytek Zamku Królewskiego w Warszawie. Zakup obrazu był możliwy dzięki wsparciu wielu instytucji i jednostek, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolekcjoner z Francji zgodził się sprzedać dzieło za ponad 13 milionów złotych.
Fundacja PKO Banku Polskiego stale wspiera najważniejsze muzea w Polsce, przyczyniając się do powiększania ich zbiorów. Dzięki jej wsparciu do kolekcji warszawskiego Zamku Królewskiego trafił już „Portret konny pazia Gintowta” autorstwa Bernardo Bellotto, znanego powszechnie jako Canaletto. Z kolei do Zamku Królewskiego na Wawelu trafiły tak wyjątkowe dzieła jak „Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” Jeana Francoisa de Troy oraz „Łódź Charona” Jana II Bruegela.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.