Minister rozwoju podpisał rozporządzenie o utrzymaniu zakazu importu zbóż z Ukrainy
Ewentualne przywrócenie po 15 września importu zbóż i niektórych produktów rolnych z Ukrainy może zdestabilizować rynek w Polsce – czytamy w ocenie skutków regulacji do projektu rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.
Zgodnie z projektem zakaz dotyczy przede wszystkim produktów, które zostały wcześniej objęte rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej z 5 czerwca 2023 r. Na liście, dołączonej do projektu rozporządzenia, wpisano m.in. pszenicę, kukurydzę i rzepak.
„Przedłużenie zakazu importu niektórych produktów z Ukrainy do Polski jest niezbędne, ponieważ ewentualne przywrócenie importu po 15 września 2023 r. spowoduje powrót do sytuacji sprzed wprowadzenia zakazu importu w postaci destabilizacji rynku w Polsce. Istnieje realne zagrożenie, że polscy rolnicy, ze względu na ogromny napływ tańszymi ww. produktami z Ukrainy, porzucą uprawę zbóż i rzepaku, co w niedługiej przyszłości zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu Polski i uzależni nasz kraj od importu podstawowych produktów rolnych” – czytamy w OSR do projektu rozporządzenia.
Jak wynika z treści rozporządzenia, z zakazu został wyłączony tranzyt wspomnianych produktów rolnych.
„Prawodawstwo unijne pozwala państwowym członkowskim na stosowanie zakazów, ograniczeń ilościowych lub środków nadzoru uzasadnionych ze względu na moralność publiczną, porządek publiczny lub bezpieczeństwo publiczne, ochronę zdrowia i życia ludzkiego, zwierząt lub roślin, ochronę narodowych dóbr kultury posiadających wartość artystyczną, historyczną lub archeologiczną lub ochronę własności przemysłowej i handlowej” – czytamy w OSR do projektu.
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii poinformował w piątek, że podpisał rozporządzenie utrzymujące embargo na zboże z Ukrainy.
Dzisiaj Komisja Europejska (KE) nie przedłużyła wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Komisja podała w komunikacie, że Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż. Dodano, że Ukraina ma wprowadzić od 16 września 2023 r. skuteczne środki kontroli eksportu 4 grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich. Komisja poinformowała też, że jej zdaniem zniknęły zakłócenia na rynkach rolnych w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą.
Premier Morawiecki, odnosząc się do decyzji KE, zapowiedział, że zakaz wwozu zboża z Ukrainy zostanie przedłużony wbrew decyzji Komisji.
Czytaj także: Morawiecki: przedłużymy zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody KE
rb