"Polska dąży do bycia koordynatorem w odbudowie Ukrainy"
Jednym z priorytetów polskiej polityki rozwojowej jest dążenie do odgrywania roli koordynatora dla procesów odbudowy Ukrainy i jak najszerszego włączenia polskiego biznesu w programy odbudowy - wskazała PAP wiceszefowa MFiPR Jadwiga Emilewicz odnosząc się do umowy o powstaniu w Warszawie biura UNOPS.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w czwartek Nowym Jorku umowę z ONZ ustanawiającą stałą obecność Biura Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych (UNOPS) w Polsce. Według MSZ dzięki umowie zwiększy się możliwość zatrudnienia Polaków w organizacjach międzynarodowych oraz zawierania kontraktów z ONZ przez polskie firmy, m.in. w sprawie odbudowy Ukrainy.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że nowa siedziba ONZ-towskiej agencji UNOPS powstanie w Warszawie.
Jednym z priorytetów polskiej polityki rozwojowej jest dążenie do odgrywania roli koordynatora dla procesów odbudowy Ukrainy i jak najszerszego włączenia polskiego biznesu w programy odbudowy - zaznaczyła w piątek Emilewicz. Jej zdaniem nie możemy czekać ze spokojem na „dzień po” zakończeniu wojny, „tak jak firmy na bezpiecznym zachodzie Europy”.
Musimy być gotowi do tego zaangażowania już teraz - stwierdziła.
Wiceminister wyjaśniła, że przedstawicielstwo powstające w Polsce to „jedno z najważniejszych biur UNOPS, mające odpowiadać za procedury przetargowe dla środków, które zostały i będą powierzone UNOPS w celu odbudowy Ukrainy”.
Według Emilewicz kluczowa dla osiągnięcia tego celu jest współpraca Polski z ONZ, a w szczególności z wyspecjalizowanymi dla procesów odbudowy agendami i programami ONZ.
Jednym z najważniejszych jest UNOPS - specjalizuje się w skomplikowanych programach odbudowy infrastruktury, w tym infrastruktury krytycznej, dróg, mostów, sieci kolejowych oraz budynków - wyjaśniła.
Dodała, że UNOPS jest jednym z najważniejszych podmiotów w ramach Systemu ONZ, współtworzącym UN Global Marketplace - „ONZ-towskie centrum zakupowe, które jest sercem systemu zamówień publicznych ONZ”. Jak zwróciła uwagę, UNOPS jest obecny w szczególności w krajach, które wymagają długoletnich planów odbudowy i stabilizacji.
Lokalizacja biura tej agencji w Polsce jest potwierdzeniem oczywistej i wiodącej roli w całym tym wielkim dziele, a także w inwestycją w potencjał polskiej dyplomacji ekonomicznej, dotyczącej wszak nie tylko Ukrainy – podkreśla pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Krok po kroku cała machina polskiej administracji oraz podmiotów Grupy PFR buduje ekosystem wsparcia dla polskiego biznesu zainteresowanego odbudową Ukrainy, eksportem na Ukrainę oraz Ukrainą jako potencjalną lokalizacją polskich inwestycji - stwierdziła Emilewicz. W jej ocenie, również w tym zakresie Polska jest jednym z liderów.
Ufam, że przyniesie to nam wszystkim dobre owoce - zaznaczyła.
Jak przypomniało MFiPR, możliwość utworzenia biura UNOPS w Polsce została pierwszy raz przedstawiona prezydentowi Andrzejowi Dudzie w maju 2022 r. podczas Szczytu Ekonomicznego w Davos.
Propozycja została skonkretyzowana podczas spotkania (21 września 2022 r. w Nowym Jorku podczas UNGA), prezydenta Andrzeja Dudy i Jensa Wandel, dyrektora wykonawczego UNOPS w obecności premiera Ukrainy Denysa Szmyhala - zwróciła uwagę Emilewicz. Wyjaśniła, że uzgodniono wtedy kierunkowo możliwość utworzenia w Polsce jednego z najważniejszych biur UNOPS, mające odpowiadać za procedury przetargowe dla środków, które zostały i będą powierzone UNOPS w celu odbudowy Ukrainy.
We wrześniu 2023 została uzgodniona umowa międzynarodowa (Host Country Agreement), pomiędzy rządem polskim a UNOPS. Jej podpisanie zaplanowane zostało 21 września w Nowym Jorku podczas UNGA - wskazała.
UNOPS to powstała w 1973 r. agencja ONZ, której podstawowym celem jest wdrażanie projektów infrastrukturalnych i zamówień publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem działań humanitarnych lub pokojowych.
CZYTAJ TAKŻE: R.Telus: Wielki dzień dla Polski i dla rolnictwa
CZYTAJ TAKŻE: Tąpnięcie na rynku gazu!
pap, jb