Co łączy Rumunię i Polskę? Ambasador wyjaśnia!
Polska i Rumunia mają zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi Rosja – powiedział w poniedziałek ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch podczas obchodów Dnia Niepodległości w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Krajowej.
„W czasie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości pierwszym i naturalnym adresatem są mieszkający w Rumunii Polacy. Polonia nie jest tu być może tak liczna jak w innych krajach, ale jest niezwykle aktywna” – powiedział ambasador Paweł Soloch.
„Zależało nam również, żeby podkreślić w czasie tych świąt szczególne związki, jakie łączą Polskę i Rumunię” – dodał polski dyplomata. Jak zaznaczał, w kontekście wojny na Ukrainie, z którą graniczą zarówno Polska, jak i Rumunia, szczególną rolę odgrywa współpraca dwustronna, w ramach NATO i w innych formatach, przede wszystkim – w Bukaresztańskiej Dziewiątce.
CZYTAJ TEŻ:
Rosyjscy żołnierze muszą brać narkotyki
Poznaj sekrety szczupłej sylwetki kobiet z Japonii
Jednym z wymiarów tej współpracy jest obecność polskich żołnierzy w Rumunii w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Krajowej, ale także żołnierzy rumuńskich w Polsce. W poniedziałek w trakcie obchodów Dnia Niepodległości w jednostce wojskowej w Krajowej z udziałem dowódców wojskowych obu krajów i polskich żołnierzy podkreślano, jak ważna jest współpraca w ramach NATO i umacnianie sojuszniczych zdolności obronnych. „Również w kontekście tej współpracy polsko-rumuńskiej musimy pamiętać , że wolność, którą Polska odzyskała 105 lat temu, nie jest dana raz na zawsze. Widzimy to dzisiaj, patrząc na walkę o wolność i niepodległość Ukrainy” - powiedział ambasador.
„Polskę i Rumunię łączy wspólna percepcja zagrożenia ze strony agresywnej polityki Rosji, a tradycja tej wspólnej perspektywy sięga okresu międzywojennego, kiedy też mieliśmy sojusz wojskowy wobec zagrożenia ze strony Rosji bolszewickiej” – podkreślił. Jak dodał, przy udziale ministerstwa obrony Rumunii wydana została publikacja naukowa, zawierająca historyczne dokumenty, poświęcona współpracy wojskowej obu krajów.
Podczas uroczystego przyjęcia z okazji Dnia Niepodległości ambasador odznaczył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi prof. Constantina Geambasu – wybitnego tłumacza i byłego szefa katedry j. polskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Bukareszcie oraz dr. Dana Prisacaru, dyrektora Muzeum Wojskowego w Jassach.
Z okazji Dnia Niepodległości z inicjatywy ambasady RP w gazecie Ziarul Financial opublikowany został specjalny dodatek, poświęcony Polsce.
PAP/ as/