Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wielka fuzja spółek zbrojeniowych trwa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 maja 2014, 16:25

  • Powiększ tekst

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński podpisał dziś w obecności szefa MON Tomasza Siemoniaka umowę o wniesieniu spółek Skarbu Państwa do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) - poinformowało MSP.

Podpisana została również umowa wniesienia akcji i udziałów spółek Agencji Rozwoju Przemysłu. Dzięki temu w skład PGZ wejdzie 17 podmiotów, nadzorowanych dotąd przez Skarb Państwa (MSP i MON) oraz ARP. Szacowana wartość rynkowa spółek to ponad 3,9 mld zł, łącznie zatrudniają one 9,7 tys. osób.

"Dzisiejsze wydarzenie to bardzo ważny krok na drodze do budowy silnej grupy zbrojeniowej, który, miejmy nadzieję, będzie krokiem milowym" - powiedział Karpiński.

Siemoniak ocenił, że "współpraca między MON a MSP jeszcze nigdy nie przebiegała tak dobrze", a umowa podpisana w czwartek jest jej ukoronowaniem. "Liczymy, że aktywa z grupy będą produkować najlepszej jakości sprzęt, który wykorzystamy do modernizacji polskiej armii" - dodał.

PGZ zyskała bezpośrednią kontrolę nad nadzorowanymi przez Skarb Państwa Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej oraz 11 nadzorowanymi przez MON wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu) oraz spółkami nadzorowanymi przez ARP: WSK PZL Kalisz, Fabryką Broni Łucznik Radom i Nano Carbon.

Zgodnie z ogłoszoną we wrześniu ub.r. koncepcją konsolidacji, wszystkie państwowe zakłady tej branży mają zostać włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Docelowo w skład PGZ, podlegającej ministrowi skarbu, ma wejść ok. 30 spółek. Konsolidacja ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału polskich zakładów zbrojeniowych, także na zdominowanym przez wielkie koncerny rynku zagranicznym.

Koncepcję konsolidacji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej opracowaną przez MSP i MON przedstawiono we wrześniu ub. r. W styczniu przyjęła ją Rada Ministrów. PGZ zarejestrowana w KRS 5 grudnia ub. r.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.