PIE: Inflacja w grudniu wzrośnie
Grudzień przyniesie wzrost inflacji do ok. 7 proc., ale ogólny trend powinien być malejący - prognozuje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w komentarzu do danych GUS. Jego zdaniem tempo wzrostu cen w marcu 2024 r. będzie niższe niż 5 proc.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły rdr o 6,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że inflacja CPI w listopadzie wyniosła 6,5 proc. rdr i 0,7 proc. mdm. Czytaj więcej: Inflacja jednak wyższa
Ekonomista zwrócił uwagę, że w listopadzie inflacja pozostała stabilna, a mocniej spadła inflacja bazowa – z 8,0 do 7,6 proc. Ocenił, że jest to efekt niższego tempa wzrostu cen odzieży, utrzymania mieszkania czy opieki zdrowotnej.
„Równocześnie wciąż dynamicznie rosną ceny usług – w listopadzie były o 8,6 proc. większe niż rok temu” - wskazał.
Analityk podkreślił, że nadal „bardzo mocno rosną ceny usług hoteli, restauracji oraz placówek edukacyjnych”.
Jego zdaniem grudzień przyniesie wzrost inflacji do około 7 proc.; ten krótkotrwały wzrost będzie głównie związany z cenami energii. Przyznał jednak, że ogólny trend dalej powinien być malejący.
„Po utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność oraz zamrożeniu rachunków za energię, tempo wzrostu cen w marcu 2024 r. będzie wyraźnie niższe niż 5 proc.” - dodał.
Rybacki ocenił, że tempo wzrostu cen usług spowolniło nieznacznie w większości państw UE, a kolejne miesiące przyniosą utrzymanie takiej tendencji.
„Wynagrodzenia rosną obecnie w dwucyfrowym tempie. Szanse na zmianę trendu w najbliższych miesiącach są małe z uwagi na podwyżki minimalnego wynagrodzenia” - wskazał Rybacki.
Dodał, że rosnące koszty pracy będą wpływać na ceny. Analityk PIE ocenia, że w I kwartale przyszłego roku CPI spadnie poniżej 5 proc.
„Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność oraz zamrożenie rachunków za energię spowodują niski wzrost cen w tych grupach. Drobnym zmianom sprzyja też zachowanie cen na światowych rynkach surowcowych – agencja FAO wskazuje, że żywność jest dziś o ponad 10 proc. tańsza niż rok temu” - poinformował.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Czytaj także: Eksport towarów z Polski rośnie, import spada
PAP