Czy z polskich dróg „zniknie” co czwarty pojazd?
Z dnia na dzień, przynajmniej w teorii, z polskich dróg zniknie nawet co czwarty samochodów. Chodzi o planowane na 10 czerwca czyszczenie bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców z tzw. „martwych dusz” – o sprawie pisze portal interia.pl
W bazie CEPiK są zgromadzone liczne wpisy „archiwalne”, dotyczące pojazdów, które formalnie pozostają zarejestrowane, ale w praktyce w większości dawno już zostały zezłomowane, a karoserie trafiły do przetopienia w hutniczego pieca. Dane tych pojazdów CEPiK pozostaną, ale teraz zostaną inaczej sklasyfikowane w systemie informatycznym i nie będą już brane pod uwagę np. w statystykach dotyczących liczby zarejestrowanych aut.
W efekcie, z dnia na dzień, „pęknie” jedno z największych kłamstw dotyczących samochodów w Polsce, mówiących o rekordowej liczbie aut przypadających na 1000 obywateli naszego kraju – pisze Paweł Rygas na portalu interia.pl
»» O motoryzacji czytaj tekże tutaj:
Co nas przekona do elektryków?
Jakiej liczby pojazdów może dotyczyć decyzja o „wygaszeniu” rejestracji?
Pewną prognozę na ten temat pozwalają wysnuć dane uzyskane przez Interię w Ministerstwie Cyfryzacji. Wynika z nich, że stworzony przez resort algorytm, którego zadaniem było uzupełnienie państwowej bazy o dane dotyczące normy emisji spalin poszczególnych pojazdów, dopisał je do 31 475 783 widniejących w CEPiK-u samochodów. Aż w 10 592 939 przypadkach chodziło o rekordy archiwalne – pisze interia.pl.
W bazie CEPiK zostaną zweryfikowane dane dotyczące pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 14 marca 2005 roku. W rzeczywistości „wielkie czyszczenie” CEPiK-u obejmie co czwarty z ogółu zarejestrowanych w Polsce samochodów – szacuje interia.pl.
Całość materiału czytaj na interia.pl w materiale Wyrok na stare auta. Wiemy, które samochody „znikną” z CEPiK-u
Oprac. sek
»» O gospodarce, finansach i polityce czytaj więcej tutaj:
Kolejny instrument uszczelniania podatków na celowniku?
Lobbing w Brukseli może dobić polską branżę rybną
Wycinka z błogosławieństwem klimatycznym