Reparacje. Zamiast 6 bln zł "kreatywna rekompensata"
W piątek w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi w Muzeum Wojska Polskiego szef MON został zapytany o słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który podczas wizyty w Berlinie mówił, że zwróci się do niemieckiej minister Annaleny Baerbock, by „rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia” za straty wyrządzone Polsce podczas II Wojny Światowej
Wypowiedź MSZ Radosława Sikorskiego (KO)
Będę prosił minister Annalenę Baerbock, by rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty strat wojennych czy zadośćuczynienia — powiedział w Berlinie szef MSZ Radosław Sikorski na konferencji z szefową niemieckiej dyplomacji
Minister zwrócił się do szefowej dyplomacji Niemiec Annaleny Baerbock o znalezienie „kreatywnego rozwiązania” w sprawie zadośćuczynienia za straty wojenne. Zapytano Sikorskiego jak zareagowała Baerbock.
Zaskakująco pozytywnie - odpowiedział.
Wypowiedź byłego MKiDN prof. Glińskiego (PiS)
Prof. Piotr Glisńki w wywiadzie z dziennikarzami podkreślał, „Jest oczywiste, i wszyscy o tym wiemy, że ofiary, jakie poniosła Polska i polskie społeczeństwo, nie zostały nigdy zrekompensowane nawet w kilku procentach przez tych, którzy doprowadzili do tych tragedii i strat.
Czy można do kogoś przyjść, wysadzić mu w powietrze dom, zabić członków rodziny i powiedzieć, że OK, myśmy tam komunistom coś zapłacili? Przypominam, że komuniści nie mieli nic wspólnego z niepodległością, suwerennością Polski. Polska nie była niepodległa przez ponad 40 lat - dodał.
Wypowiedź szefa MON
My o tym mówiliśmy w kampanii wyborczej, (…) że będziemy zabiegać - nie tylko publikować raporty, ale autentycznie zabiegać i mówić wprost, wyraźnie - stwierdził Kosiniak-Kamysz.
Cóż oprócz słów?
Zapewnił, że widzi „bardzo dużą otwartość” ze strony niemieckiego resortu obrony. „Otwartość jest również z naszej strony” - dodał szef MON. Podkreślił, że Polska liczy na dalsze, coraz większe zaangażowanie Niemiec w pomoc dla Ukrainy, co jest kluczowe także dla bezpieczeństwa Polski
To byłoby najlepsze zadośćuczynienie, które wpływałoby na bezpieczeństwo Rzeczpospolitej - stwierdził Kosiniak-Kamysz.
6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód
1 września 2022 r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października 2022 r. poprzedni minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
3 stycznia ub.r. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.(PAP)
Szanse na uzyskanie reparacji wojennych są bardzo duże, mówił prof. Gliński.
CZYTAJ TAKŻE: Rząd wpędzi Polaków w ubóstwo energetyczne? 40 proc. zagrożonych
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: „Nie wierzę, że Rosja zaatakuje kraje NATO”
jb