Niemcy: Fundusz na obronność musi znacząco wzrosnąć
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wezwała do średnioterminowego zwiększenia obecnego specjalnego funduszu dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro.
„Jest oczywiste, że ten fundusz specjalny nie wystarczy, w przyszłości musi zostać znacząco zwiększony” – stwierdziła szefowa MSZ przed rozpoczynającą się w piątek w Monachium konferencją bezpieczeństwa.
„Inwestycje w ten pokoleniowy projekt, dotyczący europejskiego bezpieczeństwa i obronności, nie mogą być obejmowane jednorocznymi budżetami ani hamulcem zadłużenia” – dodała, nawiązując do tegorocznych ograniczeń w budżecie federalnym.
„Bezpieczeństwo ma swoją cenę. I wymaga niezawodności” – przestrzegła Baerbock w czwartek wieczorem.
Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit tłumaczył w środę, że te 2 proc. PKB na obronność, będące celem NATO, może zostać osiągnięty po 2028 roku – po wygaśnięciu specjalnych pożyczek w wysokości 100 mld euro ze zwykłego budżetu federalnego.
Czytaj też: Zapora na granicy. Tusk będzie ją wzmacniał!
Europa powinna zwiększać możliwości obronne
„W 2024 roku Niemcy osiągną ten cel państw NATO, zakładający wydatkowanie 2 proc. swojego PKB na obronność, poprzez dodanie środków z budżetu federalnego i z funduszu specjalnego” – przypomniał portal „Handelsblatt”. Polityk ds. obronności Roderich Kiesewetter z opozycyjnej CDU opowiadał się już wcześniej za potrojeniem funduszu specjalnego dla Bundeswehry.
Baerbock, która jest z partii Zielonych, podkreśliła, że Europa powinna zwiększać swoje możliwości obronne. „Potrzebujemy w końcu takiej unii bezpieczeństwa i obrony, która wzmocni europejski filar w NATO, odpowiednio do wielkości naszej gospodarki i niezależnie od tego, kto jest u władzy w USA” – wyjaśniła szefowa MSZ.
Jak dodała Baerbock, zdolności wojskowe krajów członkowskich UE powinny być ze sobą kompatybilne. Aby to osiągnąć, konieczna byłaby „wspólna strategiczna współpraca europejska w zakresie zamówień, rozwoju i przemysłu”. W jej opinii Niemcy mogłyby wnieść „swój know-how w zakresie obrony powietrznej”.
Czytaj też: Rosja. Ukraiński atak rakietowy na Biełgorod
PAP/kp
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Nadchodzą zwolnienia. Decyzja rządu ws. Lasów Państwowych