TYLKO U NAS
Polska na froncie cyberwojny: "Najwięcej ataków"
Cyberprzestępczość jest tym na co narażeni są wszyscy Polacy, jednak policja, świadoma zagrożeń, podejmuje wysiłki na rzecz walki z intenretowymi bandytami.
Według danych opublikowanych w dokumencie 2024 CyberSecurity Report cyberprzestępczość będzie kosztować świat 9,5 biliona dolarów w 2024 roku.
Gdyby mierzyć ją jako kraj, byłaby trzecią co do wielkości gospodarką świata, po USA i Chinach.
Jak wskazują twórcy publikacji:
W 2023 roku odnotowano ponad 5000 ofiar jawnych ataków dla okupu - to wzrost o 90-proc. w porównaniu do 2022. Ransomware stanowi dziś już 10 proc. wszystkich szkodliwych programów atakujących sieci komputerowe na świecie. W ostatnim roku nasiliła się odmiana haktywizmu wspierana przez państwa (np. Rosję), która bierze udział w działaniach cybernetycznych związanych z konfliktami geopolitycznymi. Użycie niszczycielskich wiperów, w celu uzyskania maksymalnego efektu podkreśla ewoluujący charakter cyberwojny.
Policja na cyber-froncie
Jak podkreśla jednak policyjne Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości organy ścigania nie tylko są czujne, ale też stale rozbudowują swój arsenał metod walki z tego typu przestępczym procederem.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Rząd Tuska wprowadzi euro w Polsce, bo tak chce. I już!
Rząd wyrzuci leśników z Puszczy Białowieskiej!
W sprawie Izery nie ma co zwlekać
Do kogo należy ukraińska ziemia?
I działalność polskich cyber-policjantów nie ogranicza się tylko do Polski, bowiem funkcjonariusze prowadzą działania międzynarodowo!
Jak czytamy w niedawno ujawnionej informacji policji:
Istotny krok w walce z cyberprzestępczością wykonały organy ścigania z 10 krajów, poważnie niszcząc możliwości międzynarodowej grupy przestępczej dokonującej cyberataków typu ransomware oprogramowaniem LockBit. Udana akcja była możliwa dzięki wsparciu m. in. Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Jak podkreślili policjanci:
Wielomiesięczne działania doprowadziły do zablokowania głównej platformy LockBit i innej infrastruktury, kluczowej dla funkcjonowania grupy przestępczej. W ramach tej operacji usunięto 34 serwery w Holandii, Niemczech, Finlandii, Francji, Szwajcarii, Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Cel? Polska!
Nie będzie to z pewnością ostatni sukces polskich funkcjonariuszy, bowiem, jak podkreślił w programie „Didaskalia” gen. dyw. Karol Molenda Polska jest, niestety, najbardziej atakowanym w sieci krajem na globie.
Walka w sieci nie ustaje - tym bardziej warto uważać na własną działalność w sieci.
X/ 2024 CyberSecurity Report/ PolicjaCBZC/ Didaskalia/ as/