Satelity na wierzbie? Tomczyk obiecuje istne cuda
Wiceszef MON Cezary Tomczyk zapowiedział w czwartek, że w ciągu paru miesięcy resort obrony złoży w Sejmie projekt specustawy, która będzie dotyczyła inwestycji strategicznych dla bezpieczeństwa państwa. Mówił też o zamiarze wyniesienia w przyszłym roku na orbitę pierwszych polskich satelitów.
W czwartek w Sztabie Generalnym odbyła się odprawa kierownictwa MON z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego, w tym szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą. Podczas spotkania z mediami po odprawie przedstawiono kluczowe aspekty polityki resortu i polskiego wojska.
Chcemy w ciągu najbliższych miesięcy złożyć specjalną ustawę do laski marszałkowskiej, która będzie dotyczyła inwestycji strategicznych dla bezpieczeństwa państwa tak, żeby Wojsko Polskie mogło w sposób bardzo klarowny, jasny, szybki i prosty realizować strategiczne inwestycje na terenie baz wojskowych, na terenie jednostek wojskowych
Polska będzie miała własne satelity?
Kolejną zapowiedź, którą przedstawił, dotyczyła pierwszych polskich satelitów.
„Już w przyszłym roku jako MON, jako Wojsko Polskie, chcemy wynieść na orbitę nasze pierwsze polskie satelity. To jest rzeczywiście sprawa przełomowa jeśli chodzi w ogóle o historię Rzeczypospolitej. Planujemy pozyskać satelitarny system obserwacji Ziemi, zarówno w technologii radarowej jak i optycznej; to pozwoli na obserwację ziemi bez względu na warunki atmosferyczne” - powiedział wiceszef MON.
Podkreślił, że prace w tej sprawie ruszyły „na dobre” kilka tygodni temu, a polskie wojsko korzysta w tym celu z technologii i zachodnich, i polskich.
Nowe centrum cyberbezpieczeństwa
Tomczyk poinformował ponadto, że podjęto decyzję o budowie centrum bezpieczeństwa, które będzie integrować różne służby państwowe i wojskowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego.
Dodatkowo utworzymy park cybernetyczny tak, żeby rozwijać nowoczesne rozwiązania, poprzednie kierownictwo nie było przychylne temu pomysłowi - a szkoda, bo dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu.
Podkreślił też, że kilka tysięcy żołnierzy w zakresie cyberbezpieczeństwa „właśnie zmaga się z nieprzyjacielem już dziś”. Dziękował „tym, których nie widać, ale którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, nie tylko w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale też całego Wojska Polskiego„.
Operacja „Szpej”
Tomczyk powiedział ponadto, że jeśli chodzi o indywidualne wyposażenie żołnierzy widać było „ogromne braki” w zakresie umundurowania, ale też wyposażeniu w celowniki optyczne czy noktowizory. Podkreślił, że jedną z pierwszych decyzji podjętych przez nowy rząd były działania na rzecz uzupełnienia tych braków, w tym zarządzona przez Sztab Generalny Wojska Polskiego operacja „Szpej”.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Nowa linia kolejowa połączy Ukrainę z Unią
Zaatakowali NBP, a się ośmieszyli
Ci turyści znów odwiedzają Polskę. Potężny wzrost
Rosjanie znokautowani. Ich rozpoznanie z powietrza leży
Najlepszy zawód świata: 29 mln etatów do wzięcia
Wiceminister mówił też o zwiększeniu możliwości jeśli chodzi o kształcenie lekarzy w wojsku, pomocy kombatantom wojennym i powstańcom warszawskim.
Żołnierze bez wynagrodzenia?
Służący na polsko-białoruskiej granicy żołnierze Sił Zbrojnych RP mają mieć problemy z uzyskaniem wynagrodzenia.
Jak wskazał na platformie X były szef MON Mariusz Błaszczak żołnierze służący na polsko-białoruskiej granicy mają mieć problemy z uzyskaniem wynagrodzenia za służbę.
Panie ministrze @MON_GOV_PL
@KosiniakKamysz , zaniepokojeni żołnierze informują mnie o opóźnieniach w płatnościach dodatków za służbę na granicy polsko-białoruskiej.
Więcej w materiale wGospodarce.pl: Żołnierze bez pensji? Niepokojąca wieść!
Czy problem zostanie rozwiązany? Oby przed zakupem satelitów!
PAP/ as/