Kiedy pierwsze „trzynastki” dla emerytów?
Pierwsze „trzynastki” trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur.
Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą – poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.
Dodał, że pozostałe przelewy zostaną przeprowadzone w terminach wypłaty emerytur i rent przypadających w kwietniu.
Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W 2024 r. jest to kwota 1780,96 zł brutto. Aby otrzymać świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które 31 marca mają prawo do emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Z kwoty świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu.
Karolina Kropiwiec (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Koniec chińskiego cudu gospodarczego
Fatalne perspektywy dla posiadaczy kredytów