Atom? Najczystsza energia
Polska musi stawiać na atom - nie tylko dlatego, że jest to przyszłość energetyki, ale też dlatego, że jest to energia „najczystsza z czystych”.
Podczas drugiego panelu Energetycznego Forum wGospodarce.pl zaproszeni eksperci analizowali przyszłość polskiego programu jądrowego. Czemu energetyka atomowa jest nam tak potrzebna?
Jak wskazał Bogdan Pilch - Dyrektor Generalny Izby Gospodarczej Energetyki i Środowiska energia jądrowa jest nie tylko stabilna, ale i - czysta!
Potrzebujemy stabilnego źródła w przyszłości i energetyka jądrowa jest takim źródłem czystej energii. Energia atomowa to najczystsza energia z najczystszych.
Przez lata jednak energetyka atomowa budziła kontrowersje - dziś poparcie społeczne jest jednak dla niej duże. Decyduje o tym większa edukacja, ale i czynniki ekonomiczne. Jak wskazuje Pilch:
Atom jest też korzystny cenowa - uśredniony koszt energii w całym okresie życia danego obiektu energetycznego, cóż, tu analizy wskazują, że jest najbardziej konkurencyjna wobec innych technologii!
Polska wybierając atom nie tylko nadgania zaległości dziejowe (przypomnijmy - spośród naszych „dużych” sąsiadów jesteśmy jedynym państwem bez własnej elektrowni jądrowej. Tymczasem świat wraca do atomu - także po latach sceptycyzmu wobec tej technologii.
W aspekcie świtowym można mówić o renesansie energetyki jądrowej i Polska jest pierwszym krajem w którym będzie realizowany projekt SMR. To pozwala nam na „eksport usług”.
Chodzi o odwrócenie obecnej sytuacji - Polska mogłaby być dawcą rozwiązań i technologii dzięki realizacji programu SMR, choć teraz przecież nasze państwo jest „biorcą” tych rozwiązań.
II Energetyczne Forum portalu wGospodarce.pl – z udziałem przedstawicieli branży, ekspertów i decydentów jest okazją do wymiany opinii na temat wyzwań czekających polską elektroenergetykę w kontekście unijnych celów redukcji emisji a także związanych z nimi planowanych projektów inwestycyjnych – zarówno w źródła odnawialne jak w energetykę jądrową oraz o znaczeniu własnych zasobów surowcowych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Debaty odbywające się w studiu redakcyjnym przy ul. Finlandzkiej 10 w Warszawie transmitowane będą na żywo na profilu FB portalu wGospodarce.pl. Relacje z dyskusji zaprezentujemy też w tv wPolce.pl oraz na łamach „Gazety Bankowej”.