Tusk mówi o niemieckim projekcie. "To nie przedmiot debaty"
Premier Donald Tusk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego powiedział o niemieckim projekcie budowania kopuły sfinansowanym przez państwa europejskie. Wspomniał o łącznej wartości 100 miliardach euro i o dodatkowych środkach, na przykład tych, które nie będą przez państwa wykorzystane z tytułu planów odbudowy.
W wystąpieniu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Donald Tusk podkreślił, że sytuacja, z którą mamy do czynienia jest jeszcze poważniejsza niż w czasie pandemii i wymaga poważnych decyzji.
Czytaj także: Prezydent o żelaznej kopule: „To niemiecki projekt”
Skąd pieniądze na kopułę?
Prezydent Andrzej Duda został niedawno zapytany o ewentualne przystąpienie Polski do programu budowy europejskiej Żelaznej Kopuły. „To biznesowy projekt niemiecki, który pojawił się dwa lata temu” - stwierdził Andrzej Duda.
„Postulat, który pojawia się od pewnego czasu, musi stać się projektem naszym, europejskim. Nie przedmiotem debaty, ale decyzją. Mówię o minimum 100 miliardach euro, a także ewentualnych dodatkowych środkach, na przykład z tych, które nie będą przez państwa wykorzystane z tytułu planów odbudowy - na obronę, na bezpieczeństwo Europy” - mówił Tusk.
Polski wysiłek na budowę niemieckiego projektu
Premier mówił, że to kwestia o której nie należy dyskutować.
„Trudno mówić o wspólnej polityce zagranicznej, trudno mówić o wspólnej armii, wiadomo, że państwa europejskie mają czasami różne interesy, ale - na miłość Boga - gdzie jest sprzeczny interes, jeśli chodzi o bezpieczne niebo nad całym kontynentem. Tu nie ma miejsca na spór, tu nie ma miejsca na wewnętrzną konkurencję, tu jest miejsce wyłącznie na wspólny wysiłek” - ocenił Tusk.
Groźna zapowiedź obrony polskich granic
Innym z priorytetów Europy - jak dodał - musi stać się „bezpieczna, bezwzględnie strzeżona europejska granica”.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Projekt „Likwidacja”. Koniec z finansowaniem PFN
Ale idzie awantura! Rząd chce zakazu wielu typów polowań
Afrykańskie państwo dotarło do żyły złota. Dosłownie
pap, jb