
Raport: Mała dostępność nowoczesnych biur w stolicy
Dostępność nowoczesnych biur, szczególnie w ścisłym centrum stolicy pozostaje mała - wynika z najnowszych danych firmy doradczej CBRE. Dodano, że przestrzeń biurowa w Warszawie w I kwartale 2024 r. wzrosła o prawie 50 tys. m kw. do 6,24 mln m kw.
W pierwszym kwartale br. w Warszawie oddano do użytku prawie 50 tys. m kw. powierzchni do pracy. Jednocześnie 30 tys. m kw. powierzchni biurowej wyłączono z użytkowania - poinformowano w udostępnionym we wtorek raporcie CBRE. Dodano, że jeszcze w tym roku na rynek ma zostać dostarczone kolejne 36 tys. m kw. przestrzeni, z czego 63 proc. ma już swoich najemców.
Jak wynika z wyliczeń CBRE, całkowita przestrzeń biurowa w stolicy Polski urosła i obecnie wynosi 6,24 mln m kw. W komunikacie dodano, że w budowie pozostaje 12 kolejnych projektów biurowych, które powiększą łączną powierzchnię biurową o 230 tys. m kw. (to o 10 proc. więcej niż rok temu). Autorzy raportu wyliczyli, że równowaga jest utrzymywana przez popyt napędzany głównie przez sektor usług dla biznesu, produkcji, przemysłu i energii oraz usług konsumenckich.
Bilans nowej przestrzeni biurowej na warszawskim rynku po pierwszych trzech miesiącach 2024 roku jest nieznacznie dodatni, ale wciąż dostępność nowoczesnych biur, szczególnie w ścisłym centrum, pozostaje mała. Tym bardziej, że niektóre z obiektów są wyłączane z podaży, np. z powodu rewitalizacji - wskazał dyrektor w dziale powierzchni biurowych CBRE Paweł Dobrowolski cytowany w komunikacie.
Dodał, że wśród nowych projektów oddanych do użytku w pierwszym kwartale br. znalazły się dwa ostatnie budynki z kompleksu Lixa firmy Yareal, a także w pełni zmodernizowany budynek Saski Crescent firmy CA Immo. „Jeśli chodzi o aktywność inwestycyjną, to łącznie opiewała ona na 107 mln euro, a największą transakcją był zakup Concept Tower przez Wood & Company” – poinformował.
W raporcie dodano, że zarówno popyt, jak i podaż przestrzeni biurowych w Warszawie w pierwszym kwartale utrzymywała się na obniżonym poziomie. Wynajętych zostało 139,4 tys. m kw. przestrzeni do pracy, czyli o 45 proc. mniej w porównaniu do ostatniego kwartału 2023 r. i o 11 proc. mniej rok do roku. Średni poziom pustostanów w Warszawie wynosi obecnie 11 proc., co oznacza, że zmienił się nieznacznie - wyjaśniono.
Obserwujemy dość wysoki udział nowych umów. Odsetek ekspansji zwiększył się do poziomu 10 proc., co może wskazywać na dwie tendencje. Po pierwsze, wciąż są organizacje, które chcą się rozwijać i zabezpieczają pod ten rozwój powierzchnię. Po drugie, te firmy, które decydują się na przeprowadzkę, najczęściej zmieniają też podejście do wykorzystania przestrzeni biurowej, co czasem może skutkować zmniejszeniem zajmowanej powierzchni – powiedział Dobrowolski.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Projekt „Likwidacja”. Koniec z finansowaniem PFN
Ale idzie awantura! Rząd chce zakazu wielu typów polowań
Afrykańskie państwo dotarło do żyły złota. Dosłownie
pap, jb
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.