RPP: niska presja popytowa i kosztowa w gospodarce
Presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie. W II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP – wskazano w środę w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP.
Decyzja RPP: stopy procentowe bez zmian
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego, stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.
Spadek cen produkcji potwierdza wygasanie szoków podażowych
„W kwietniu 2024 r. utrzymywał się wyraźny spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z relatywnie niską – mimo pewnego przyspieszenia – dynamiką aktywności gospodarczej ogranicza to dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych” – poinformowano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP.
Według Rady „obniżaniu inflacji sprzyja także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki”.
Presja popytowa i kosztowa pozostają niskie
„W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej inflacji. W efekcie w II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP” – zauważono w komunikacie. Cel NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.
W opinii RPP również inflacja bazowa – po wyłączeniu cen energii i żywności – będzie się utrzymywała na poziomie niższym niż w poprzednich kwartałach, ale nadal pozostanie wyższa od głównego wskaźnika inflacji.
Niepewności w prognozach inflacyjnych na kolejne kwartały
„W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, związaną m.in. z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym” – dodano w komunikacie RPP.
Podkreślono, że według RPP obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej” – wyjaśniono w komunikacie.
Koniunktura w otoczeniu Polski pozostaje osłabiona
Rada zwróciła uwagę na to, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona, „pomimo pewnej poprawy w ostatnim okresie”.
W I kw. br. roczna dynamika PKB w strefie euro była niska, natomiast w Stanach Zjednoczonych pozostała relatywnie wysoka. Utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach – zastrzeżono.
Rada wskazała także, że inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych – po wyraźnym spadku w 2023 r. – kształtowała się w ostatnich miesiącach nadal nieco powyżej celów inflacyjnych banków centralnych.
W kierunku niższej inflacji oddziaływało ograniczenie presji kosztowej, widoczne w niskiej dynamice cen produkcji w przemyśle, jak również niska dynamika aktywności w wielu gospodarkach. Jednocześnie inflacja bazowa utrzymuje się powyżej inflacji ogółem, przy podwyższonej dynamice cen usług – oceniła RPP.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Praca z domu i 42 tys. zł miesięcznie. Nawet bez studiów
CPK jednak odżyje? Wielki fundusz chce zainwestować!
Polska traci kolejny terminal zbożowy: Wejdą Niemcy?
Wielkie biuro podróży bankrutuje. Klienci mają problem
pap, jb