Raport: żywność lada moment znów zacznie drożeć
Cztery spośród 17 monitorowanych grup towarów potaniały w maju r/r – wynika z opublikowanego dziś cyklicznego raportu o cenach w sklepach. Jego autorzy twierdzą jednak, że trend szybko się odwróci.
Jak wykazuje najnowsza analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych, przygotowana przez UCE Research i Uniwersytety WSB Merito (dawniej Wyższe Szkoły Bankowe), kategorie wyrobów żywnościowych, które były były w minionym miesiącu tańsze r/r to: tłuszcze (-10 proc. r/r), karma dla zwierząt (-8,1 proc.), produkty sypkie (-3,6 proc.) i warzywa (-3,3 proc.).
Do spadku cen tłuszczów przyczyniły się – jak podano do spadku cen tłuszczów przyczynił się tracący na wartości rzepak, a także rekordowe ubiegłoroczne zbiory roślin oleistych. Dodatkowo obniżka cen została spotęgowana przez import z Ukrainy.
Trend się odwróci
Z analizy wynika jednak, że z miesiąca na miesiąc liczba taniejących grup towarów maleje. Autorzy raportu zapowiadają dalsze hamowanie tendencji spadkowych z uwagi na presję inflacyjną. Ceny detaliczne niektórych artykułów znów zaczną rosnąć – dotyczy to m.in. produktów tłuszczowych, artykułów sypkich oraz warzyw.
„Obserwujemy stopniowe wyczerpywanie się zapasów z zeszłego roku. To zjawisko, w połączeniu z potencjalnym spadkiem tegorocznych zbiorów z powodu przymrozków, może wkrótce doprowadzić do wzrostu cen” – prognozuje Joanna Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito.
Ceny w sklepach 56 sieci
W najnowszej odsłonie raportu porównano wyniki z maja br. i maja ub.r. Dotyczyło to setki najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ceny z ponad 31,7 tys. sklepów należących do 56 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie obecne na polskim rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz hale cash & carry.
Źródło: PAP
Oprac. GS
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Przyszłość należy do aut elektrycznych
Atom. Kluczowa inwestycja dla Polski. STOP!