Francja polem walki: Szpiegostwo i kradzieże danych
Francuska Dyrekcja Wywiadu i Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych (DRSD) odnotowała w 2023 roku liczniejsze niż wcześniej próby ingerencji z zewnątrz, których celem była sfera obronności, np. bazy wojskowe czy przemysł obronny - poinformował w sobotę dziennik „Le Monde”.
Bazy wojskowe, stacjonujące tam siły i firmy sektora obronnego - wszystkie ogółem były obiektem mniej lub bardziej ofensywnych ingerencji, uznanych za operacje podjęte przez obce państwa. W 2023 roku wyraźnie wzrosła liczba takich działań jak kradzież komputerów, operacje szantażu opierające się na domniemanych albo faktycznych przestępstwach, zwłaszcza podczas podróży zagranicznych. Odnotowano też agresywną strategię werbowania pracowników francuskich firm w celu przejęcia know-how i umiejętności.
Masowe werbowanie
Na przykład coraz częstsze były fikcyjne rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeden z podmiotów chińskich, którego nazwy DRSD nie wymienia, od listopada 2022 roku prowadził „masowe” werbowanie w środowisku badań naukowych. Jego celem były w szczególności struktury istotne dla sfery obronności.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Tragedia w Gdyni. Pilot Bielika zginął na miejscu
Kreml chciał zabić szefa koncernu Rheinmetall
Zielona energia nie jest ani tania, ani bezpieczna
Zakaz podlewania trawników i ogrodów! Posypią się kary
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj:
DRSD, służba wywiadu wojskowego, która zajmuje się przeciwdziałaniem obcym ingerencjom, ogłosiła te ustalenia w swoim biuletynie ekonomicznym opublikowanym w serwisie LinkedIn. Takie biuletyny służby te publikują 2-3 razy w roku.
Jak zauważa „Le Monde„, wybór LinkedIn jako platformy do przedstawienia informacji o zagrożeniach ma na celu zwrócenie uwagi kręgów gospodarczych, które są częstym celem działań obcych państw.
Z Paryża Anna Wróbel
PAP/ as/