Do czego to doszło! Woda oferowana na czarnym rynku
Wygląda na to, że na sprzedaży wody w drugim obiegu można zbić fortunę. Trzeba tylko mieć cysterny (oczywiście nielegalne) i wybrać odpowiednie miejsce na „dilerkę”.
Sycylia mierzy się z dramatyczną suszą. Problem potęgują piekielnie wysokie temperatury, znacznie przekraczające 40 stopni Celsjusza. Nie ma wody w domach, brakuje jej do nawadniania pól i pojenia zwierząt hodowlanych. Jeziora zmieniają się w kałuże. Kwitnie nielegalny handel wodą pitną. „Nie mam czym napoić zwierząt” – mówi reporterowi „Guardiana” Luca Cammarata, hodowca kóz. Mężczyzna przyznał, że kiedy woda ze sztucznego jeziora Pergusa wyschła, na poważnie rozważał wybicie całego stada, któremu groziła śmierć z pragnienia.
Nielegalne cysterny
„Gazzetta del Sud” informuje, że najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w okolicach miejscowości Caltanissetta i Agrigento. Dramatyczny brak wody i tutaj doprowadził do rozwinięcia się czarnego rynku. Pojawiają się nielegalne cysterny, które za grube pieniądze zaopatrują w wodę zdesperowanych mieszkańców. Równie trudna sytuacja panuje w okolicach Trapani, gdzie rolnicy stoją w wielogodzinnych kolejkach po wodę i nie zawsze udaje im się ją zdobyć. Tylko nieco lepiej jest w Palermo, choć i tu wprowadzono rotacyjne dostawy wody pitnej.
Burmistrz Franco Micciché, mówiąc o najgorszym kryzysie wodnym w ostatnich latach, podpisał rozporządzenie, w którym zachęca mieszkańców, aby ci nie marnowali wody na mycie chodników i placów, czyszczenie samochodów, podlewanie grządek i ogrodów warzywnych oraz zaopatrywanie ozdobnych fontann, wanien, czy basenów.
Sycylia zmienia się w pustynię
Susza nie jest jedynym problemem sycylijskich rolników. Równie dramatyczne skutki niesie pustynnienie wyspy, które dotyczy przede wszystkim środkowej Sycylii. Wysokie temperatury i brak opadów sprzyja wybuchom pożarów, a te niszczą lokalną florę. Christian Mulder, profesor ekologii i kryzysu klimatycznego na Uniwersytecie w Katanii, nie ma złudzeń. Jego zdaniem do 2030 roku aż jedna trzecia terytorium wyspy stanie się pustynią, która będzie przypominać pustynne tereny występujące w Libii czy Tunezji.
Oprac. GS
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kierowco, uważaj! Rząd szykuje nowy podatek!
Niemiecka „solidarność” gazowa. Wariant czeski
Znana niemiecka firma tonie. Pół miliarda euro długów
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: