Nowe stanowiska dla PiS w europarlamencie
W tej kadencji Parlamentu Europejskiego PiS ma już stanowisko kwestora (europoseł Kosma Złotowski), szefa komisji petycji (europoseł Bogdan Rzońca), a we wrześniu ma obsadzić jeszcze stanowiska trzech wiceszefów komisji europarlamentu.
PiS w Parlamencie Europejskim należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Sama frakcja EKR ma w sumie dwa stanowiska wiceprzewodniczących PE, trzech przewodniczących komisji (petycji, rolnictwa, budżetu) oraz dziewięć stanowisk wiceprzewodniczących. W poprzedniej kadencji europarlamentu EKR miała co prawda kierownicze stanowiska w europarlamencie, ale było ich znacznie mniej.
Co dostanie PiS?
Delegacja PiS objęła funkcje 13 koordynatorów i współkoordynatorów w komisjach europarlamentu.
Jak poinformowało PAP źródło w grupie EKR w ramach wrześniowych przetasowań w komisjach PiS będzie miało jeszcze trzech wiceprzewodniczących, w tym jednego w komisji ds. gospodarczych.
Z czego wynika zmiana?
Układ w obecnym PE jest zupełnie inny niż w poprzednim. Centroprawica będzie potrzebowała głosów EKR w pracach nad niektórymi projektami legislacyjnymi, stąd silniejsza pozycja przetargowa tej grupy – twierdzi źródło PAP w tej frakcji.
Rzońca, który w obecnej kadencji został szefem komisji petycji, ocenił, że w UE „został zauważony eurorealizm EKR”.
To nasza grupa dużo mówiła o zagrożeniu ze strony Putina i Rosji oraz o za szybkim tempie wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu. Ten głos został usłyszany – przekonuje Bogdan Rzońca.
Na znaczenie grupy przekłada się też obecność w Radzie Europejskiej - w której decyzje zapadają jednomyślnie - polityków EKR: premier Włoch Giorgii Meloni i premiera Czech Petra Fiali. Trzecim premierem z EKR ma być wkrótce Bart De Wever, który pracuje w Belgii nad sformowaniem nowego rządu.
W głosowaniach na kierownicze stanowiska w PE europosłów PiS poparli europosłowie Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą PO i PSL, a europosłowie PiS z kolei głosowali np. za wyborem byłej premier Ewy Kopacz (PO) na stanowisko wiceszefowej PE.
Za stanowisko dla Ursuli von der Leyen
Zmianę pozycji EKR w Parlamencie Europejskim dostrzegają też brukselskie media.
Portal Brussels Signal zwrócił uwagę, że w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie nowej kadencji PE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, członkini EPL, zabiegała o względy Meloni i otworzyła drzwi do współpracy z EKR w tej kadencji parlamentarnej.
Portal Euractiv pisał z kolei o porozumieniu z grupą EKR, jakie w Parlamencie Europejskim osiągnęła koalicja popierająca von der Leyen na stanowisko szefowej KE.
Czwarta siła
EKR jest obecnie czwartą siłą w PE, po EPL, Socjalistach i Demokratach oraz Patriotach dla Europy, grupie utworzonej przez premiera Węgier Viktora Orbana i liderkę francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen. W poprzedniej kadencji europarlamentu EKR był piątą grupą pod względem liczby europosłów.
W lipcu były ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś został sekretarzem generalnym grupy EKR w PE. Z nieoficjalnych informacji wynika też, że stanowisko w Brukseli ma otrzymać również były premier Mateusz Morawiecki. Ma zostać szefem partii EKR, zastępując Giorgię Meloni.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Amerykański sponsor wycofuje się z olimpiady
Gigantyczne zwolnienia w Niemczech! 14 0000 osób na bruk
Generał Maczek ma swoje piwo. W Belgii
Supermyśliwiec dla kolejnego kraju: to sojusznik Polski
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: