Dożynki na Jasnej Górze [ZDJĘCIA]
Gdy ktoś próbuje odebrać nam religię, to zarazem odbiera nam jakąś ważną, niezbywalną część polskości, której oddać nam nigdy nie wolno. Dobrze, że rolnicy o tym pamiętają - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Jasnogórskich Dożynek w Częstochowie.
W niedzielę przed południem rozpoczęła się uroczysta suma z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych. Przewodniczył jej metropolita rzeszowski Jan Wątroba. Obecny był też m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Prezydent dziękował rolnikom za ich pracę, podkreślając ich historyczny wkład m.in. w budowę polskiej państwowości i walkę o niepodległość w różnych okresach, a także ich rolę we współczesnej polskiej gospodarce i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
Polskie władze mają wielkie zobowiązanie wobec polskich rolników - powiedział prezydent.
Podziękował także ministrom rolnictwa - obecnemu i poprzednim - za obecność.
To ważne, by polska wieś stała razem, właśnie tutaj, klęcząc przed wizerunkiem częstochowskim Matki przenajświętszej, Czarnej Madonny - mówił Andrzej Duda.- Niech to będzie odpowiedź dla tych wszystkich, którzy mówią, że religia nie jest nam potrzebna i że nie trzeba jej uczyć młodych ludzi. To między innymi dzięki niej przetrwaliśmy najtrudniejsze czasy, kiedy właśnie w niej znajdowaliśmy oparcie. I kiedy ktoś nam próbuje ją odebrać, to zarazem odbiera nam jakąś ważną, niezbywalną część polskości, której oddać nam nigdy nie wolno - podkreślił.
Prezydent odniósł się również do kwestii problemów rolnictwa - jego rentowności czy kwestii regulacji unijnych.
Jest wiele pytań, wiele niepewności, na które musi nastąpić bardzo konkretna odpowiedź - nie tylko po to, by rolnicy wiedzieli, czego mogą się spodziewać, ale także po to, byśmy mogli skutecznie zapobiec próbom niedobrych zmian, które miałyby rolnictwu zaszkodzić - oświadczył prezydent Duda.
Dodał, że polska prezydencja w Radzie UE w przyszłym roku będzie wymagała „poważnej dyskusji” na temat rolnictwa w UE.
Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium.
PAP/bz
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Skandal! Zalało nas 40 tys. ton niemieckich ziemniaków
Niebywałe! Te zabawki szpiegują Twoje dziecko!
Już 2 września rusza telewizja wPolsce24!
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: