"Gwiazda Zełenskiego przygasa"
Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA rozzłościła niektórych Republikanów, którzy zarzucają mu mieszanie się w amerykańską politykę przed listopadowymi wyborami - zauważa w piątek “Washington Post”. Z kolei “New York Times” pisze, że “gwiazda Zełenskiego przygasa”.
„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wzywając prezydent Joe Bidena do umożliwienia szerszego zastosowania amerykańskiej broni, zanużył się w podziałach międzypartyjnych w sprawie wojny w Ukrainie na kilka tygodni przed wyborami” - pisze “WP”.
Przylot Zełenskiego do Stanów Zjednoczonych
Dziennik zwraca uwagę, że przyjazd Zełenskiego spotkał się z irytacją w Partii Republikańskiej. Krytyczne głosy w partii uruchomiła wypowiedź Zełenskiego w wywiadzie dla “New Yorkera”, w którym stwierdził, że kandydat Republikanów na wiceprezydenta J.D. Vance jest “zbyt radykalny”. Złość wzbudziło też spotkanie ukraińskiego prezydenta z demokratycznym gubernatorem Joshem Shapiro w fabryce amunicji w Pensylwanii - stanie kluczowym dla rozgrywki wyborczej.
„WP” przypomniał, że w Pensylwanii, Michigan i Wisconsin, czyli tzw. swing states, gdzie żadna partia nie ma znaczącej przewagi, mieszka duża diaspora wschodnioeuropejska. Ten segment wyborców jest tradycyjnie republikański, ale Demokraci liczą, że stanowisko Donalda Trumpa w sprawie wojny Rosji przeciwko Ukrainie może zmienić ich preferencje wyborcze.
„To pozwala wytłumaczyć dlaczego podróż Zełenskiego jest tak drażliwa (…). Nawet niektórzy europejscy liderzy zastanawiają się, dlaczego pozwolił sobie występować w takich (…) okolicznościach” - zauważa “WP”.
Przyjęcie prezydenta Zełenskiego
Z kolei “NYT” w komentarzu zatytułowanym “Gwiazda Zełenskiego przygasa” zwraca uwagę, że przyjęcie ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie było “dużo skromniejsze” niż podczas jego wizyty dwa lata temu, kiedy “został uhonorowany (…) hucznymi owacjami (…)”.
Walka o Ukrainę
“Zełenski jest powszechnie uważany za najbardziej przekonującego obrońcę Ukrainy, obdarzonego zdolnością przełamywania (…) impasu w Kongresie apelami o przyspieszenie dostaw broni (…). Jednak w miarę przedłużania się wojny z Rosją jego gwiazdorska siła w Waszyngtonie zauważalnie zmalała, co może mieć poważne konsekwencje dla przyszłości amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.” - pisze “NYT”.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
pap, jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Casus Rafako. Dlaczego Skarb Państwa topi spółkę?
Ta broń już nie bez zezwolenia - jest wniosek policji
Zaczęło się. Aż 4 tys. i 9 tys. do zwolnienia. PKP Cargo i Poczta Polska protestują
»» Rozmowa z Czesławem Warsewiczem, byłym prezesem PKP Cargo o rynku transportowym na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: