
Scott Bessent: umowa z Ukrainą sygnałem dla Rosji
Umowa o zasobach mineralnych między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą jest sygnałem dla Rosji, że między celami narodów amerykańskiego i ukraińskiego nie ma zasadniczej różnicy – oświadczył w czwartek sekretarz skarbu USA Scott Bessent w wywiadzie dla Fox Business Network. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha: umowa o partnerstwie ekonomicznym to „ważny kamień milowy” w stosunkach dwustronnych.
Jego zdaniem umowa ta pokaże „rosyjskiemu kierownictwu, że nie ma zasadniczej różnicy między narodem ukraińskim i amerykańskim, między naszymi celami”.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha wyraził w czwartek zadowolenie z podpisania z USA umowy o partnerstwie ekonomicznym
„To ważny kamień milowy w strategicznym partnerstwie między Ukrainą i USA, którego celem jest umocnienie gospodarki i bezpieczeństwa Ukrainy” – napisał Sybiha na platformie X.
Dodał, że poinformował szefową dyplomacji unijnej Kaję Kallas o podpisaniu dokumentu i omówili „koordynację kroków przed ważnymi wydarzeniami międzynarodowymi”. „Omówiliśmy niedawne wysiłki dyplomatyczne i następne kroki w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju” – oznajmił Sybiha.
»» O podpisaniu umowy USA-Ukraina czytaj tutaj:
Waszyngton z mocnym wsparciem dla Kijowa
Ekipa Trumpa wraca do dostaw broni na Ukrainę
Media: umowa o zasobach mineralnych obejmuje 57 minerałów
Umowa między rządami USA i Ukrainy „w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy” odnosi się do 57 minerałów i pomocy wojskowej ze strony USA, ale szereg kwestii nie jest szczegółowo opisanych w dokumencie - ocenia w czwartek portal Europejska Prawda.
Według portalu, w trakcie negocjacji Ukraina i USA postanowiły podzielić cały układ na kilka części.
Dwustronna umowa, podpisana w środę w Waszyngtonie, określa polityczne parametry współpracy między dwoma rządami w zakresie eksploatacji zasobów naturalnych, sprzedaży minerałów i pomocy USA, w tym wojskowej, którą Ukraina otrzyma w przyszłości. Jednak wiele szczegółów, w tym o znaczeniu politycznym, zostanie określonych w „porozumieniu technicznym”, które nie jest jeszcze gotowe.
Podpisane w środę porozumienie liczy zaledwie 12 stron. Dla porównania, projekt dokumentu, który USA przekazały Ukrainie w marcu był napisany tą samą czcionką i liczył ponad 90 stron.
Parametry zawartej umowy są zgodne z większością kluczowych punktów przedstawionych przez premiera Denysa Szmyhala we wtorek. Na przykład, umowa zawiera szczegółowe gwarancje, że nie będzie sprzeczna z umowami Ukrainy z UE i aspiracjami Ukrainy do przystąpienia do Wspólnoty, a w przypadku takiej sprzeczności w umowie akcesyjnej z UE, postanowienia umowy z USA powinny zostać zmienione.
Co ważne, dokument nie podporządkowuje Ukrainy amerykańskiemu systemowi prawnemu i spory będą rozwiązywane na zasadzie parytetu poprzez konsultacje - twierdzi Europejska Prawda.
Umowa nie reguluje wydobycia i przychodów z wydobycia minerałów. Nie obejmuje również przychodów z ukraińskiej infrastruktury, co pierwotnie proponowały Stany Zjednoczone - zaznaczył portal.
Ukraina inwestuje we wspólny fundusz dochody ze sprzedaży licencji i opłat licencyjnych z wydobycia tych minerałów, ale ma też prawo do przekazywania dodatkowych środków do funduszu.
Wkład USA będzie obejmował w szczególności nowe dostawy broni dla ukraińskich wojsk. „Jeśli (…) rząd USA zapewni rządowi Ukrainy nową pomoc wojskową w jakiejkolwiek formie (w tym transfery systemów uzbrojenia, amunicji, technologii lub szkolenie), wkład kapitałowy USA zostanie uznany za zwiększony o szacunkową wartość takiej pomocy wojskowej” - czytamy w umowie.
Według Europejskiej Prawdy, niektóre z zapisów przedstawionych przez premiera nie zostały ujęte w umowie. Dokument nie zawiera wzmianki o zasadach zarządzania funduszem ani o zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do niewycofywania dochodów z funduszu przez 10 lat i reinwestowania 100 proc. środków w odbudowę Ukrainy. Kwestie te mają zostać określone w kolejnej umowie, której tekst jest obecnie przygotowywany.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Nawrocki: nie zgodzę się na prywatyzację lasów
Złoto - koniec hossy, czy dopiero początek?
»»Ujawniamy, jak rząd pudruje inflację. Po wyborach znowu sięgną nam do kieszeni – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.