Prezydent Szwajcarii w Polsce. "Musimy wspólnie działać"
W sensie politycznym, zarówno polskie jak i szwajcarskie stanowisko w związku z rosyjską agresją na Ukrainę jest jednoznaczne - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Szwajcarii. Viola Amherd zapewniła, że solidarność Szwajcarii z Ukrainą jest zaprogramowana na długi czas.
Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent RP, Andrzej Duda, powiedział, że jednym z tematów jego rozmowy z Violą Amherd była sytuacja na Ukrainie w związku z rosyjską agresją.
Solidarność z Ukrainą zaprogramowana na długi czas
Prezydent Szwajcarii zapewniła Andrzeja Dudę, że solidarność jej kraju z Ukrainą jest „zaprogramowana na długi czas”.
Polska wspiera Ukrainę oczywiście także i militarne, Szwajcaria ze względu na swoją neutralność wspiera Ukrainę gospodarczo i humanitarnie. Ale co najważniejsze, w tym sensie politycznym, zarówno polskie jak i szwajcarskie stanowisko jest absolutnie jednoznaczne - podkreślił prezydent RP.
Prezydent podziękował również za zorganizowaną przez Violę Amherd w czerwcu, wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, konferencję pokojową w Szwajcarii. Wyraził nadzieję, że kolejne edycje wydarzenia przyczynią się w przyszłości do pokojowego rozwiązania.
Takiego, które zakończy wojnę, ale zakończy ją w taki sposób, który przywróci prymat prawa międzynarodowego, aby Rosja opuściła okupowane tereny Ukrainy i by Ukraina była zawsze głównym podmiotem, który zasiada przy stole negocjacyjnym - mówił prezydent.
Dodał, że podczas rozmów dwustronnych była też mowa o odbudowie Ukrainy, o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo i porządek w tym kraju po wojnie.
Szwajcaria negocjuje z UE
Prezydent wskazał, że rozmowa z prezydent Szwajcarii dotyczyła również zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE. „Omówiłem polskie priorytety prezydencji. (…) Jak wiemy, Szwajcaria prowadzi w tej chwili negocjacje z UE dotyczące pogłębienia współpracy” - przypomniał Andrzej Duda.
Kolejna transza funduszy szwajcarskich
Podziękował też za kolejną transzę funduszy szwajcarskich wynoszącą 320 mln franków szwajcarskich. Zaznaczył, że Polska jest największym beneficjentem tych funduszy, a środki z kolejnej transzy będzie można wykorzystać na rozwój małych i średnich miast, a także na badania i rozwój oraz innowacje.
Prezydent wymienił, że spotkanie z Amherd było też poświęcone energetyce, w tym transformacji energetycznej i rozwojowi energetyki atomowej, a także członkostwu Szwajcarii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Polska prezydencja w trudnym czasie
Viola Amherd podkreśliła, że prezydenci Szwajcarii zwyczajowo odwiedzają ten kraj UE, który w danym momencie przejmuje prezydencję w Radzie UE. Zwróciła uwagę, że polska prezydencja przypada na bardzo wymagający okres ze względu na sytuację geopolityczną.
Prezydent Szwajcarii przybyła z oficjalną, dwudniową wizytą do Polski. W piątek spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu: Szymonem Hołownią i **Małgorzatą Kidawą-Błońską. Amherd złoży też wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Źródło: PAP
Oprac. JB/GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
PAP, jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Przybędzie nam nowe miasto! Stolica przy nim to miasteczko
Polacy zapłacą podatek od garaży. Projekt już gotowy
„Zielony” Tusk kusi: wiatraki mogą zastąpić atom
»» Ekonomista dr Artur Bartoszewicz ujawnia na antenie telewizji wPolsce24 jak rząd Donalda Tuska wygaszał gospodarkę w ostatnich miesiącach – oglądaj tutaj: