Rząd nowelizuje budżet z przyczyn „taktycznych”?
Zapowiedziana w piątek nowelizacja budżetu na 2024 r. odzwierciedla głównie chęć resortu finansów przyspieszenia części wydatków planowanych na 2025 r., a w mniejszym stopniu została wymuszona okolicznościami - ocenił dla PAP ekspert Banku Pekao Karol Pogorzelski.
W piątek w wykazie prac legislacyjnych opublikowano informację o pracach nad projektem noweli ustawy budżetowej na 2024 rok. W związku z koniecznością aktualizacji prognozy dochodów budżetu państwa i zmiany poziomu maksymalnego deficytu niezbędna jest zmiana ustawy budżetowej na 2024 r. - wyjaśniono na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
»» O zapowiedzi nowelizacji ustawy budżetowej na bieżący rok czytaj tutaj:
Rząd zapowiada projekt nowelizacji budżetu na 2024 rok
„Sądzimy (…), że nowelizacja jest w mniejszym stopniu wymuszona okolicznościami (słabszym od prognoz wykonaniem budżetu w tym roku), a w większym stopniu odzwierciedla chęć Ministerstwa Finansów przyspieszenia części wydatków zaplanowanych początkowo na 2025 r. i zwiększenia w ten sposób szans na utrzymanie deficytu w ryzach w przyszłym roku” - ocenił Pogorzelski.
Ekspert Banku Pekao zwrócił uwagę, że wskazuje na to zapowiedź przekazania samorządom dodatkowych 10 mld zł jeszcze w tym roku poprzez zwiększenie ich udziałów w PIT oraz subsydium ogólnego. Dodał, że środki te w br. nie są pilnie samorządom potrzebne i najpewniej samorządy nie zdążą ich wydać, co wygeneruje nadwyżkę budżetową.
Wyjaśnił, że w efekcie taki zabieg przyniesie wzrost deficytu w budżecie centralnym, ale nie zwiększy deficytu całego sektora finansów publicznych, tj. budżetu, funduszy pozabudżetowych i samorządów.
„Dlatego podtrzymujemy naszą prognozę, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wg metodologii unijnej wyniesie w tym roku 5,5 proc. PKB i będzie miał zbliżony poziom w roku 2025” - ocenił Pogorzelski.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Czy Niemcy wydadzą wyrok na polskie rolnictwo?
Jak rząd podwyższa podatek PIT przez… zaniechanie
Polska rajem dla bandytów? Kontrowersyjny plan Bodnara
»» Były wicepremier Jacek Sasin w „Gościu Wiadomości” telewizji wPolsce24: dlaczego gospodarka hamuje, a ceny i koszty życia szybko idą w górę – oglądaj tutaj: