Gaz potanieje? O ile się nie zdarzy nic złego
Globalne ceny gazu ziemnego mają szansę spaść w 2025 roku, jeśli nie nastąpi nic nieprzewidzianego, oceniła dyrektor departamentu zakupu i bilansowania gazu i energii w spółce PGNiG Obrót Detaliczny Jowita Sarna.
„Ceny gazu w 2025 roku mają szansę spaść, jeśli nie nastąpi nic nieprzewidzianego, jeśli chodzi o harmonogram oddawania do użytku terminali skraplających gaz. Wygląda na to, że rynku będzie dostępna duża ilość LNG” - powiedziała Sarna.
Według niej, stan zapełnienia magazynów gazu ziemnego w Europie wynosi obecnie ok. 95 proc. i wydaje się, że jest to poziom wystarczający.
„Jednak jeśli temperatury w IV kwartale będą niższe od wieloletniej średniej, to pod koniec listopada może być konieczne zwiększenie tego poziomu” – dodała.
Odbiorcy biznesowi zmienili obyczaje
Popyt na gaz ziemny w Polsce odbudowuje się po kryzysie gazowym z lat 2022-2023, ale nadal nie wrócił on do poziomu z 2021 roku. W tym roku sprzedaż będzie większa niż rok wcześniej, a na 2025 rok prognozowany jest kolejny wzrost, poinformował dyrektor biura zarządzania ofertą produktową w PGNiG Obrót Detaliczny Jacek Bartosik.
„Popyt na gaz odbudowuje się w części odbiorców biznesowych, po spadku w trakcie kryzysu gazowego w 2022 roku, ale nadal nie wrócił do poziomu sprzed kryzysu, z 2021 roku, to wzrost rzędu 5 proc.” - powiedział Bartosik.
Według niego, w 2025 roku sprzedaż gazu powinna zanotować kolejny wzrost, ale dynamika tego wzrostu nie będzie gwałtowna.
W ostatnim przed kryzysem gazowym roku 2021 sprzedaż gazu przez PGNiG OD wynosiła ok. 98 TWh.
Jak poinformował Bartosik, zmieniła się natomiast struktura cen wśród odbiorców biznesowych.
„O ile przed kryzysem ok. 70 proc. odbiorców biznesowych korzystało z cen stałych, a ok. 30 proc. z kontraktów elastycznych, o tyle dzisiaj te proporcje się odwróciły. Widzimy wśród klientów biznesowych apetyt na ryzyko, widać chęć otwierania pozycji nawet przez duże podmioty, które w dużej części wybierają produkty spotowe” - dodał.
W jego ocenie, popyt na gaz najszybciej odbudowuje się w takich branżach jak przemysł mleczarski, huty czy przemysł ceramiczny, czyli tam, gdzie cena gazu ma relatywnie najwyższy udział w strukturze kosztów.
PGNiG Obrót Detaliczny to spółka z Grupy Orlen, będąca krajowym liderem sprzedaży gazu ziemnego.
ISBnews, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Inflacja doskwiera! 5 proc. w październiku
Ukraińcy zaczynają omijać Polskę: co z rynkiem pracy?
Niemcy stracą na rządach Trumpa 180 mld euro
»» Eksperci ekonomiczni na antenie telewizji wPolsce24 o budżetowej dziurze Tuska – oglądaj tutaj: