
Gazprom ma fatalną reputację
To, że Gazprom nie ma najlepszej reputacji wśród Europejczyków, zwłaszcza tych, których państwa są uzależnione od monopolisty z Rosji, jest faktem. Ale okazuje się, że także na świecie ten gazowy gigant nie jest zbyt ciepło oceniany.
O badaniach wiarygodności spółek o światowym zasięgu, które przeprowadziła szwajcarska firma konsultingowa RepRisk – pisze dziennik „Rzeczpospolita” na swojej stronie internetowej. Obok Gazpromu „wyróżniono” też brazylijską firmę Vale, chiński HEG Electroniks.
Zasadą zestawienia firm był monitoring ich krytyki zarówno w oficjalnych dokumentach, jak i w mediach w okresie październik 2011- październik 2012.
„Gazprom okazał się koncernem o najgorszej reputacji wśród rosyjskich firm i trzecią najgorszą w krajach BRIC. Na czele jest brazylijski Vale - koncern w wielu krajach ostro krytykowany za łamanie praw człowieka, nieludzkie warunki pracy i niszczenie środowiska” – czytam w „Rz”.
"Znalazł się tam pod ostrzałem za „emisję zanieczyszczeń, negatywny wpływ na rdzennych mieszkańców Rosji, korupcję i antykonkurencyjne praktyki" - piszą autorzy raportu.
W Rosji złą reputację mają też dwie inne firmy. Arktikmor - za swoje działania wiertnicze w Arktyce (awaria w grudniu 2011 r. platformy Kolskaya skończyła się śmiercią 53 członków załogi). Zaś FEMCO podejrzewany jest o to, że dostarcza swoimi statkami broń syryjskiemu rządowi. Szwajcarska firma upubliczniła mało znane fakty dotyczące Gazpromu. Brak przejrzystości, naruszanie wymogów konsultacji społecznych i zobowiązań międzynarodowych to tylko niektóre.
„Gazociąg Nord Stream, w której 51-procentowy udział ma Gazprom, okazał się wysoce kontrowersyjny. Niemieckie Towarzystwo ds. Zagrożonych Narodów twierdzi, że inwestycja zniszczyła tradycyjny sposób życia syberyjskiego narodu Nieńców. Plany Gazpromu wiercenia ropy w Arktyce zostały potępione przez ekologów. Są oni zaniepokojeni opóźnianiem przez koncern odpowiedzi na pytania o plan działań na wypadek potencjalnego wycieku ropy w takim trudnym klimacie” – czytamy w raporcie.
Slaw/ Rzeczpospolita