
Czy na bazie Rafako ruszy produkcja zbrojeniowa?
Oferta dzierżawy „znaczącej” części majątku Rafako zostanie złożona w połowie maja - poinformowała w czwartek Agencja Rozwoju Przemysłu. Dodała, że na tym etapie jest zamykana runda finansowania inwestycji oraz weryfikacja opracowanego biznesplanu, inwestorzy oczekują też zgody UOKiK na koncentrację.
Inwestorzy Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe Silesia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach kontynuowali rozmowy na temat wspólnego projektu zakładającego wykorzystanie potencjału majątku Rafako SA - przekazał Agencja Rozwoju Przemysłu.
„Oferta dzierżawy znaczącej części majątku Rafako zostanie złożona w połowie maja. Nadrzędnym celem dla inwestorów jest uzyskanie satysfakcjonującej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału” - poinformowała Agencja.
„Na tym etapie jest zamykana runda finansowania inwestycji oraz weryfikacja już opracowanego biznesplanu przez zewnętrznych doradców celem potwierdzenia rentowności projektu” - wskazała. „Inwestorzy oczekują również na wydanie zgody na koncentrację przez UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów)” - dodała ARP.
Spółka Rafako to wieloletni wykonawca bloków energetycznych i producent urządzeń dla energetyki, przez lata jeden z największych pracodawców w regionie raciborskim. W grudniu ub. roku Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako. Stało się ono prawomocne 21 stycznia br.
»» O historii upadku fabryki Rafako i udziału w niej Donalda Tuska czytaj tutaj:
Rafako: sąd ogłosił upadłość spółki
Cud się nie stał! W Rafako do zwolnienia 727 osób
Casus Rafako. Dlaczego Skarb Państwa topi spółkę?
Rafako, czyli 101. niespełniona obietnica Donalda Tuska
Tusk: zastąpić wytwarzanie kotłów produkcją zbrojeniową
Na początku kwietnia br. Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że Polimex chce przystąpić do spółki z ARP i TF Silesia w celu przejęcia wybranych aktywów Rafako.
W połowie kwietnia br. premier Donald Tusk powiedział, że choć kontynuacja dotychczasowej działalności Rafako jest niemożliwa, nic nie stoi na przeszkodzie, by tam, gdzie niegdyś wytwarzano kotły, uruchomić teraz produkcję zbrojeniową. Tusk zaznaczył, że są polskie i europejskie pieniądze do wydania i w interesie bezpieczeństwa państwa jest wydanie ich na produkcję zbrojeniową.
Działania ARP
Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa. Wspiera rozwój polskich firm finansując inwestycje i pomagając w procesach restrukturyzacyjnych. Nowa strategia ARP – „Czysty przemysł” – stawia na inwestycje w morską energię wiatrową, przemysł wodorowy i technologie kosmiczne.
ARP ma aktywa w 76 spółkach, z tego w 51 z nich – pakiety większościowe (spółki te wchodzą w skład Grupy ARP).
Główne branże, w których działają spółki z Grupy ARP, to: stoczniowa, kolejowa, metalowa, wydobywcza, odlewnicza, opakowaniowa, tekstylna, turystyczna, modernizacji i budowy maszyn. ARP S.A. sprawuje także nadzór nad 89 spółkami z udziałem Skarbu Państwa.
ARP zarządza też dwiema Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi w południowo-wschodniej Polsce (Mielec i Tarnobrzeg), jest właścicielem zespołów zamkowo-parkowych w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie (zarządza nimi Fundacja Pro Arte et Historia). W ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju ARP współpracuje z polskimi instytucjami wspierającymi rozwój przedsiębiorstw.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Dramat w sklepach! Sprzedaż żywności spadła o 9,4 proc.
Bank Światowy mocno tnie prognozy wzrostu dla Polski
To niemożliwe?! Zadłużenie wzrosło o 31 mld zł
»»ZUS chce, by emeryci zwrócili trzynaste emerytury – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.