
Resort finansów tnie oprocentowanie!
Ministerstwo Finansów w maju obniża oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności 3-letnim i dłuższym – wynika z opublikowanej w czwartek informacji o ofercie obligacji oszczędnościowych.
„Korekta oprocentowania w maju ma na celu dostosowanie oferty obligacji oszczędnościowych do bieżących warunków rynkowych. Wiąże się to z niewielką obniżką oprocentowania obligacji o zapadalności 3 lata i powyżej. Zachowaliśmy jednocześnie atrakcyjne marże w kolejnych okresach odsetkowych dla wszystkich oferowanych obligacji o oprocentowaniu zmiennym oraz preferencje dla segmentu detalicznego względem rynku hurtowego” – powiedział, cytowany w komunikacie MF, wiceminister finansów Jurand Drop.
Jak spadnie oprocentowanie papierów oszczędnościowych?
Ministerstwo Finansów podało, że sprzedawane w maju 3-letnie obligacje o stałym kuponie będą oprocentowane w wysokości 5,75 proc. (w kwietniu było to 5,95 proc.). Obligacje czteroletnie, z kuponem uzależnionym od inflacji, będą oprocentowane w wysokości 6,1 proc. (wcześniej 6,3 proc.) w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. Obligacje 10-letnie, z kuponem również uzależnionym od inflacji, w pierwszym roku będą miały oprocentowanie 6,35 proc. (wcześniej 6,55 proc.). W maju spadnie także oprocentowanie obligacji przeznaczonych dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” – obligacje 6-letnie będą dawać odsetki na poziomie 6,3 proc. w pierwszym okresie odsetkowym (wcześniej 6,5 proc.), a obligacje 12-letnie – 6,6 proc. (wcześniej 6,8 proc.). Oprocentowanie tych papierów również oparte jest o inflację.
Które papiery pozostają bez zmian?
Nie zmienia się oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych o stałym oprocentowaniu (wynosi nadal 3 proc.), obligacji rocznych o zmiennym oprocentowaniu, opartych o stopę referencyjną NBP (nadal 5,75 proc. w pierwszym miesiącu), a także obligacji 2-letnich zmiennokuponowych (w pierwszym miesiącu jest to nadal 5,9 proc.).
MF nie zmieniło także marży, która doliczana jest do wskaźnika, od którego uzależnione oprocentowanie obligacji. W przypadku obligacji rocznych marża wynosi 0 proc., przy papierach 2-letnich – 0,15 proc., przy papierach 4-letnich marża to 1,5 proc., przy 10-letnich zaś – 2 proc. W przypadku obligacji dla odbiorców 800+ marża wynosi 2 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,5 proc. dla 12-letnich.
MF podało także, że od 25 kwietnia br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Prezes NBP: Polska ma już ponad 500 ton złota!
Nastroje konsumenckie pod psem. Głęboki spadek!
Bank Światowy mocno tnie prognozy wzrostu dla Polski
»»Nasze firmy bankrutują! Awantura podczas Komisji! Rząd wstrzymuje wypłaty przedsiębiorcom – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.