
IT straci przez rząd? Mogą przepaść zlecenia
Branżę zaniepokoiła nowelizacja prawa, która ułatwi rządowemu software house’owi pracę na rzecz instytucji publicznych, np. ZUS i NFZ, będących ważnymi zleceniodawcami dla prywatnej informatyki. Nie ma powodu do obaw - powiedział „Pulsowi Biznesu” Radosław Maćkiewicz, szef Centralnego Ośrodka Informatyki.
Maćkiewicz był pytany o prace nad nowelizacją ustawy o Radzie Ministrów, która przewiduje, że Centralny Ośrodek Informatyki (COI) będzie mógł wykonywać prace m.in. na rzecz KPRM, jednostek podległych premierowi oraz NFZ i ZUS.
Idea polega na wykorzystaniu kompetencji COI, niektórych komponentów, a być może całych naszych systemów, aby w uzasadnionych sytuacjach w prosty i tani sposób dostarczać rozwiązania wybranej instytucji publicznej. Żeby jednak takie prace mogły być realizowane, musi zostać spełnionych szereg przesłanek - musimy mieć kompetencje i możliwości poprowadzenia dodatkowego projektu. W przeciwnym razie nie będziemy podejmować się takich zadań.
Dyrektor COI zapewnił też, że podległa mu instytucja nie zamierza odbierać zewnętrznym firmom pracy.
Projekty realizowane na rzecz zewnętrznych podmiotów stanowią i będą stanowiły jedynie niewielką część naszej działalności. To nigdy nie będzie duża skala, ponieważ COI z założenia koncentruje się na realizacji zadań zleconych przez ministra cyfryzacji. Przychody z działalności na rzecz innych podmiotów nie mogą stanowić więcej niż 20 proc..
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Klimatyczny plan Brukseli wyczyści Polakom kieszenie
Skandal! Władze blokują protest branży transportowej
Złoto Glapińskiego. Jeszcze więcej kruszcu w NBP!
»» Czy Trzaskowski odda kamienicę przy ulicy Marszałkowskiej 66 deweloperom? – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Podkreślił też, że COI ma wiele pracy przy rządowych systemach, przygotowuje też m.in. nowości w mObywatelu i pracuje nad narzędziami dla administracji bazującymi na AI.
PAP/ as/
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.