Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

BGK wypłacił pierwszej rodzinie bonus w wysokości 9 tys. zł za trzecie dziecko

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 20 sierpnia 2014, 20:18

    Aktualizacja: 20 sierpnia 2014, 20:22

  • Powiększ tekst

Rodzina z Wielkopolski jako pierwsza w kraju otrzymała od Banku Gospodarstwa Krajowego bonus z programu "Mieszkanie dla Młodych" za narodziny trzeciego dziecka. Kredyt wzięty na zakup domu został pomniejszony o ok. 9 tys. zł - poinformował w środę BGK.

Od początku tego roku dzięki programowi MdM osoby w wieku do 35 lat mogą z pomocą państwa zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Jak przypomina w komunikacie BGK zgodnie z zasadami programu kredytobiorcy, którym w ciągu pięciu lat od zakupu nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko mogą liczyć na dopłatę pomniejszającą o 5 proc. zaciągnięty kredyt hipoteczny.

Program MdM został wprowadzony przez Sejm ustawą pod koniec września ub.r. Zakłada on, że bezdzietna rodzina i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wynosi 15 proc. Dopłatą w ramach MdM może być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje program. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.

Przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy "Mieszkanie dla Młodych". Ministerstwo infrastruktury i rozwoju chce, aby małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc. Nowelizacja ma również umożliwić korzystanie z programu członkom części spółdzielni oraz rozszerzyć katalog osób, które będą mogły przystąpić do kredytu, kiedy kupujący nie będzie miał wystarczającej zdolności kredytowej.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych